Jedni je uwielbiają, inni na sam widok się krzywią. Sekretem jest odpowiednie przyrządzenie
To jedno z tych dań, które się kocha albo wręcz nienawidzi — nie ma nic pomiędzy. Tak, chodzi o flaczki. Dziś wypada Światowy Dzień Flaczków. Z tej okazji przedstawiamy przepis na najlepszą wersję tej zupy, która być może przekona cię do tej wyjątkowej zupy.
24.10.2023 14:43
Flaki zwykle podaje się z jakiejś wyjątkowej okazji. Z pewnością nie jest to jedna z zup, która często gości na naszych stołach, a szkoda, bowiem odpowiednio przyrządzona, jest naprawdę smaczna.
Wyjaśniamy, jak przygotować dobre flaczki. Zaopatrz się we wszystkie opisane niżej składniki, a w trakcie przygotowywania, trzymaj się przepisu. Gwarantujemy, że tak dobrych flaczków jeszcze nie jadłeś.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Dlaczego flaczki są tak popularne?
Flaczki to jedno z najpopularniejszych dań za czasów Polski międzywojennej. Wówczas przygotowywano je nieco inaczej, bowiem poza flakami w zupie znajdowały się również jajka, tarta bułka oraz smalec lub łój wołowy. Podobnie jak w przypadku dobrze znanym nam flaczkom z czasów PRL-u dodawano dużą ilość majeranku, który nadawał charakterystycznego aromatu. Przedstawiamy przepis na flaczki po warszawsku, którymi to delektowano się w stolicy ponad sto lat temu.
Flaczki po warszawsku — przepis
Składniki:
- 1 kg umytych i oczyszczonych flaków (najlepsze będą cielęce lub wołowe),
- 500 g kości wołowych,
- 1 marchewka,
- 1 pietruszka,
- 2 cebule,
- 20 g smalcu (można zastąpić masłem),
- 10 g mąki pszennej,
- sól,
- pieprz,
- łyżeczka słodkiej papryki,
- łyżeczka majeranku,
- łyżeczka gałki muszkatołowej,
- łyżeczka majeranku,
- łyżeczka lubczyku.
Przygotowanie:
- Flaki przełóż go dużego garnka i zalej je zimną wodą.
- Po kilkunastu minutach wstaw garnek na gaz i zagotuj wodę. Gotuj flaki przez 5 minut, a następnie, wylej wrzątek i ponownie zalej flaki zimną wodą. Pozostaw je tak na 1,5 godziny.
- Flaki dokładnie oczyść i pokrój je w niewielkie kawałki. Tak przygotowane flaki przełóż z powrotem do garnka, zalej je wodą i gotuj aż do miękkości przez ok. 1,5 godziny.
- Do drugiego garnka wrzuć kości wołowe i zalej je wodą. Całość zagotuj.
- W międzyczasie zajmij się warzywami. Omyj je, obierz i pokrój w niewielkie kawałki. Na patelni rozgrzej smalec i smaż warzywa, aż staną się lekko rumiane.
- Wywar z kości przelej przez sito, a czysty bulion przelej z powrotem do garnka. Wrzuć do niego posmażone warzywa oraz flaki i gotuj całość przez 15 minut.
- Kiedy zupa zacznie wrzeć, zajmij się zasmażką. Na patelni rozgrzej niewielką ilość masła lub smalcu i dodaj do niego mąkę. Kiedy oba składniki się połączą, dodaj je do bulionu, cały czas go mieszając.
- Pod koniec gotowania dodaj wszystkie przyprawy.
- Podawaj z dobrym, chrupiącym chlebem z masłem.