Jedni się krzywią, inni oblizują ze smakiem. Najbardziej kontrowersyjna polska zupa
Flaczki budzą sprzeczne emocje. Jedni się nimi zachwycają, by innym na samą myśl odechciewało się jedzenia, choć może nawet nie próbowali tego specyficznego dania. Być może gdyby miało ono inną, mniej dosłowną nazwę, miałoby zdecydowanie więcej zwolenników, bo ich smak jest naprawdę wyjątkowy.
13.11.2023 | aktual.: 13.11.2023 15:34
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Głównym składnikiem oryginalnych flaków są oczyszczone, ugotowane i pokrojone w cienkie paski żołądki wołowe. Można również wykorzystać żołądki wieprzowe lub z dziczyzny. Niektórzy robią tę potrawę również na bazie kurczaka, a w wersji wegetariańskiej na grzybach – boczniakach lub kaniach.
Do flaków warto również dodać warzywa, takie jak marchew, seler, cebula. Niektórzy dodają również koncentratu pomidorowego, który sprawia, że danie staje się bardziej wyraziste, dzięki kwaskowemu posmakowi. Zobaczcie, jak flaczki przygotowuje Diana, autorka bloga Di bloguje.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Flaki - przepis krok po kroku
Składniki:
- 1 kg flaków wołowych (mrożonych, pokrojonych),
- 1 cebula,
- 2 marchewki,
- 1 pietruszka,
- kawałek selera,
- kawałek pora (białej części),
- 2 listki laurowe,
- 3 ziarenka ziela angielskiego,
- 1-2 łyżki suszonego majeranku,
- 1/2 łyżeczki słodkiej papryki,
- sól, pieprz.
Opcjonalnie:
- 3/4 opakowania przyprawy do flaków (zamiast papryki, pieprzu).
Zasmażka:
- 1 łyżka mąki,
- 2 łyżki oleju.
Sposób przygotowania:
- Rozmrożone flaki opłukać, przełożyć do garnka z wodą i podgotować około 5 minut. Następnie je odcedzić, przepłukać zimną wodą i ponownie przełożyć do garnka z czystą wodą.
- Tym razem gotować 10-15 minut i następnie powtórzyć powyższe czynności. W ten sposób można pozbyć się nieprzyjemnego zapachu, który czasami pozostaje w niepłukanych, a obgotowanych flakach.
- Do garnka wrzucić listki laurowe, ziele angielskie, opcjonalnie przyprawę do flaków. Gotować do miękkości. Pod koniec gotowania dodać warzywa starte na tarce (marchew, pietruszkę, selera) i pokrojonego w paseczki pora.
- Cebulę pokroić w piórka, podsmażyć na niewielkiej ilości oleju i przełożyć do zupy. Wszystko razem gotować do miękkości warzyw.
- Na końcu przygotować zasmażkę. Na patelni wymieszać olej z mąką i mieszając, smażyć na złoty kolor. Zasmażkę połączyć z flakami. Dodać słodką paprykę, majeranek oraz sól i pieprz do smaku. Całość podgotować kolejne kilka minut.