Jedz 8 łyżeczek dziennie. Tak pozbędziesz się wstydliwego problemu
17.11.2023 17:02, aktual.: 17.01.2024 13:40
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Zawartością błonnika znacznie przewyższają siemię lniane. Niedoceniane a szalenie skuteczne nasiona babki płesznik to naturalne remedium na zaparcia. Ponadto są łatwo dostępne i niedrogie.
Babka płesznik (Plantago psyllium) należy do rodziny babkowatych i pochodzi z rejonów Morza Śródziemnego, Azji i Afryki. Jest naturalnym i skutecznym środkiem na poprawę pracy jelit i zapobieganie zaparciom. To jednak nie koniec, gdyż jej regularne spożywanie przynosi także inne korzyści dla zdrowia, takie jak obniżenie cholesterolu i glukozy, ochrona błony śluzowej jelit i zmniejszenie ryzyka nowotworów.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Babka płesznik na zaparcia. Kto może stosować?
Nasiona babki płesznik bogate są w rozpuszczalny błonnik pokarmowy, który pozytywnie wpływa na trawienie oraz prawidłowy rytm wypróżnień. Substancje zawarte w ziarnach babki płesznik pokrywają wyściółkę jelit śluzem, przyczyniając się tym samym się do poprawy konsystencji mas kałowych i ułatwiając ich przemieszczanie w kierunku odbytu. Babka płesznik działa też ochronnie na błonę śluzową jelit, łagodząc podrażnienia i zapalenia. Ponadto obniża poziom cholesterolu i glukozy we krwi, poprawiając profil lipidowy i zapobiegając cukrzycy.
Babka płesznik jest bezpiecznym i skutecznym środkiem na zaparcia, zarówno przewlekłe, jak i okresowe. Może być stosowana przez osoby w każdym wieku, w tym niemowlęta, dzieci, kobiety w ciąży i karmiące piersią. Babka płesznik pomaga także w leczeniu innych dolegliwości jelitowych: biegunki, zespołu jelita drażliwego, hemoroidów czy choroby wrzodowe.
Jak stosować babkę płesznik?
Chcąc skorzystać z właściwości babki płesznik, należy ją stosować zgodnie z zaleceniami. Najlepiej spożywać 8 łyżeczek nasion babki płesznik dziennie, podzielonych na 2-3 porcje. Nasiona należy zalać wodą (letnią) i odstawić na kilka minut, aby spęczniały. Następnie należy wypić całą zawartość szklanki, popijając dodatkową wodą. Bardzo ważne jest, aby podczas stosowania babki płesznik pić dużo płynów.
Nie należy przekraczać zalecanej dawki, ponieważ może to spowodować wzdęcia, bóle brzucha lub niedrożność jelit. Babka płesznik nie powinna być stosowana przez osoby z alergią na rośliny z rodziny babkowatych, z chorobami zapalnymi jelit, z niedrożnością przewodu pokarmowego lub z zaburzeniami połykania.