Jedz codziennie na śniadanie. Tłuszcz nie będzie się odkładał na brzuchu
Jak skomponować sycące śniadanie, zapewniające zastrzyk energii, ale niewywołujące wzdęć i pozwalające czuć się lekko? Istnieje kilka zasad, które warto wcielić w życie razem ze zdrowymi nawykami żywieniowymi. Zapomnij o słodkich bułeczkach i tłustych kajzerkach z fastfoodowych restauracji. Jeśli nie chcesz mieć problemów z tłuszczem gromadzącym się na brzuchu, zapamiętaj te reguły komponowania śniadań.
25.07.2023 13:50
Płaski brzuch zależy przede wszystkim od ogólnej diety, aktywności fizycznej oraz czynników zdrowotnych. Oczywiście nie ma jednej magicznej metody czy produktu, który sprawi, że tłuszcz z brzucha zniknie, a pojawi się "sześciopak". Można jednak trzymać się kilku zasad żywieniowych, by uniknąć tworzenia się tzw. oponki. Zobacz, jak skomponować śniadanie, chcąc utrzymać zdrową dietę i poprawić swoją sylwetkę.
Zdrowy początek dnia. Jak komponować śniadania?
Po pierwsze, pamiętaj o białku. Wprowadzając jajka, chude mięso, jogurt naturalny czy twaróg do śniadania, uczucie sytości utrzyma się na dłużej. Produkty z dużą ilością białka wspomagają też pracę układu pokarmowego. Najskuteczniej działają w połączeniu z błonnikiem pokarmowym. Potwierdzają to wyniki badań opublikowane w "European Journal of Clinical Nutrition". Jak w nich czytamy, menu obfitujące w błonnik i białko pomaga zachować płaski brzuch i przyspiesza metabolizm.
Wspominany błonnik pokarmowy działa niczym miotełka i pomaga usunąć złogi z jelit, a także reguluje przemianę materii i trawienie. Dobrym źródłem błonnika są owoce i warzywa, a także orzechy lub pełnoziarniste produkty zbożowe. Komponując śniadanie, warto też pamiętać o nienasyconych tłuszczach, które również są korzystne dla zdrowia. Znajdziemy je w awokado, orzechach, nasionach czy oliwie z oliwek.
Staraj się unikać produktów bogatych w cukry i tłuszcze nasycone, ponieważ sprzyjają gromadzeniu się tłuszczu w okolicach brzucha. Pamiętaj również, że pominięcie śniadania może spowolnić metabolizm, co utrudni utrzymanie wagi i zmniejszy energię. Nieodzownym elementem zdrowej diety jest też picie odpowiedniej ilości wody. Regularna aktywność fizyczna, higieniczny tryb życia, zdrowy sen również są niezwykle ważne w kontekście utrzymania zdrowej sylwetki.
Co jeść na śniadanie na płaski brzuch?
Jajka to doskonałe źródło białka i świetny wybór na śniadanie. Jajecznica, omlet, sadzone czy na miękko - jedz takie, jakie lubisz, pamiętając o tym, by nie przesadzać z kalorycznymi dodatkami, np. masłem czy serem. Do jajek dodaj produkty bogate w błonnik - świeże warzywa i pełnoziarniste produkty zbożowe. Jogurt grecki to kolejny produkt bogaty w białko, pozwalające na dłużej utrzymać uczucie sytości.
Jeśli interesuje cię wyłącznie śniadanie na słodko, połącz jogurt z owocami, miodem i orzechami. W ten sposób stworzysz szybki i syty posiłek. Chcąc dostarczyć organizmowi zastrzyku energii, jogurt połącz z płatkami owsianymi. Słynna owsianka jest źródłem błonnika (przez co unikniesz wzdęć) i węglowodanów, które są długo uwalniane w organizmie i nie powodują wahań poziomu cukru we krwi.
Osoby, dla których idealne śniadanie to te z dodatkiem mięsa, mogą sięgać po kiełbaski drobiowe. Mają wysoką zawartość białka i mniej tłuszczu niż np. wyroby wieprzowe. Kiełbaski warto podać w towarzystwie solidnej porcji świeżych warzyw. Menu śniadaniowe na płaski brzuch powinno uwzględnić też bogate w białko koktajle proteinowe. Komponuj je z owocami i warzywami bogatymi w błonnik.
Źródło: zywienie.medonet.pl