Jedz jak najczęściej. Nie ma nic lepszego na poprawę pamięci i pracy mózgu
To jedna z najlepszych pożywek dla mózgu - organu, który zawiaduje całym organizmem. Są łatwo dostępne i nie potrzebują towarzystwa, by dobrze smakować. Oto dlaczego warto sięgać po orzechy.
04.09.2024 | aktual.: 04.09.2024 10:40
Chrup solo, wrzucaj do sałatek, dosypuj do deserów, kombinuj i szukaj smakowych połączeń dla orzechów. Wystarczy kilka sztuk dziennie, by usprawnić pracę mózgu. To jedno z najlepszych paliw dla tego narządu - jednego z najważniejszych w naszym ciele.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Jak orzechy wpływają na mózg?
Orzechy poprawiają nastrój. W jednym z obszernych badań naukowcy przyjrzeli się osobom na diecie śródziemnomorskiej uzupełnionej orzechami. Stwierdzono, że u osób stosujących dietę opartą na orzechach ryzyko wystąpienia depresji w okresie 5,5 roku spadło o 20–30 proc. Ponadto orzechy zawierają tryptofan (to aminokwas), który jest prekursorem serotoniny, działa uspokajająco i poprawia nastrój.
Orzechy są również źródłem minerałów, takich jak potas, magnez i wapń, które pomagają utrzymać ciśnienie krwi pod kontrolą. To ważne nie tylko dla serca, ale też dla mózgu, ponieważ narząd ten otacza sieć naczyń krwionośnych. To właśnie za ich pośrednictwem odbywa się odżywianie mózgu. Mózg, by dobrze funkcjonować, potrzebuje stałego, nieograniczonego przepływu krwi.
Co jeszcze? Orzechy to również bogactwo magnezu, błonnika, kwasów tłuszczowych omega-3 i przeciwutleniaczy. Kwasy tłuszczowe omega-3 chronią przed chorobą Alzheimera, wspierają prawidłową budowę błon komórkowych i odbudowę połączeń neuronowych, mogą zmniejszać stany zapalne i ryzyko udaru. Błonnik z kolei ogranicza odkładanie się złogów w naczyniach i tętnicach, co może uchronić przed odkładaniem się blaszek miażdżycowych w tętnicach mózgowych. Orzechy są również bogate w przeciwutleniacze, w tym witaminę E. Składniki te mogą zapobiegać procesom degeneracyjnym w mózgu.
TOP 5 orzechów wspierających pracę mózgu
Orzechy ogółem to doskonała pożywka dla ludzkiego mózgu, jest jednak "złota piątka" wyróżniająca się spośród innych właściwościami, które szczególnie mocno oddziałują na pracę mózgu. Według Laury M. Ali, wielokrotnie nagradzanej dietetyczki i specjalistki ds. żywienia z ponad 30-letnim doświadczeniem, w grupie piątki najlepszych orzechów dla mózgu znajdują się: migdały, orzechy włoskie, laskowe i pekan oraz pistacje.
- Migdały są bogate w fitosterole – rodzaj steroli roślinnych, które "konkurują" o miejsce z cholesterolem, dzięki temu zmniejsza się jego wchłanianie. Według dietetyczki Laury M. Ali potencjalnie ogranicza to gromadzenie się blaszek miażdżycowych w tętnicach mózgowych.
- Orzechy włoskie są bogate w kwasy tłuszczowe omega-3, a także w przeciwutleniacze, które są świetne dla mózgu. Flawonole, witamina E i selen, które działają razem jako zespół, wykazują imponujący efekt przeciwzapalny.
- Pistacje są jednymi z niewielu orzechów, które zawierają luteinę i zeaksantynę. Związki te mogą pomóc poprawić przepływ krwi do mózgu, pomagając utrzymać skupienie i jasność umysłu. Ponadto zawierają melatoninę - hormon, który reguluje cykl snu i czuwania. A sen jest niezbędny dla zdrowego mózgu.
- Orzechy pekan to również bogactwo kwasów tłuszczowych omega-3, są również źródłem cynku i miedzi, dwóch składników odżywczych ważnych dla funkcji poznawczych. Dietetyczka Laura M. Ali, powołując się na badania, wskazuje, że niższy poziom cynku stwierdzono u osób chorych na chorobę Alzheimera, a u małych dzieci z niedoborem cynku stwierdzono spowolniony rozwój poznawczy i trudności w uczeniu się.
- Orzechy laskowe to źródło witaminy E, miedzi i manganu oraz witamin z grupy B, tiaminy i kwasu foliowego, czyli składników, które pozytywnie wpływają na funkcjonowanie mózgu.
Źródło: lauramali.com/nuts-for-brain-health