Jedz taką owsiankę codziennie. Twoja koncentracja się poprawi, a ciśnienie unormuje
Korzyści płynące z regularnego spożywania płatków owsianych są niezliczone. To świetny sposób na rozpoczęcie dnia, ponieważ owsianka zaspokoi apetyt, doda energii oraz wesprze koncentrację. Jeśli jednak gotowanie płatków owsianych to za dużo dla twojego napiętego porannego grafiku, koniecznie wypróbuj przepis na owsiankę nocną.
18.10.2024 16:35
Nocna owsianka zyskuje na popularności, chociaż nie brakuje też sceptycznych głosów dotyczących takiego sposobu przyrządzania płatków owsianych. Płatki bowiem zalewa się dowolnym płynem i odstawia na noc, by zmiękły. Dzięki temu płatki owsiane są gotowe do jedzenia już z samego rana, nie trzeba ich gotować, a wystarczy jedynie dodać im smaku. Zobacz, dlaczego warto korzystać z tego spsobu przyrządzania owsianki.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Czy nocna owsianka jest zdrowa?
Bazą nocnej owsianki są płatki owsiane, które nie zostały poddane obróbce termicznej. Wieczorem zalewa się je dowolnym płynem (wodą, sokiem, mlekiem, napojem roślinnym) i tak przygotowane spędzają całą noc (stąd nazwa specjału). Na drugi dzień płatki są już miękkie i nadają się do konsumpcji bez uprzedniego gotowania ich - dlatego też nocna owsianka może wzbudzać wątpliwości. Jednak niesłusznie, bo płatki owsiane są produktem wstępnie gotowanym na parze i podgrzewanym (by usunąć ewentualnie szkodliwe patogeny), a więc można je spożywać bez gotowania.
Warto zaznaczyć też, że długotrwałe gotowanie płatków owsianych prowadzi do utraty ich wartości odżywczych, zwłaszcza witamin. Rozgotowana owsianka nie tylko wygląda mniej apetycznie, ale także traci znaczącą część swoich korzystnych właściwości. Z kolei jedzenie surowych płatków owsianych jest możliwe bez względu na ich rodzaj. Warto jednak wiedzieć, że surowe płatki owsiane zawierają dużo błonnika i są dość ciężkostrawne.
Dlaczego warto jeść nocną owsiankę na śniadanie?
Owies to nie tylko doskonałe źródło białka, ale także bogactwo zdrowych aminokwasów. Spożywając owsiankę na śniadanie, dostarczamy organizmowi aminokwasów potrzebnych do prawidłowego funkcjonowania. Płatki owsiane dostarczają też witaminę B6, która wspomaga pamięć i koncentrację oraz zapobiega anemii, a także witaminy B1 i kwasu pantotenowego, które przeciwdziałają zmęczeniu i rozdrażnieniu oraz poprawiają stan skóry, włosów i paznokci.
W płatkach owsianych znajduje się beta-glukan wykazujący właściwości prebiotyczne, co oznacza, że stanowi pożywkę dla korzystnych bakterii żyjących w jelitach. Bakterie w jelitach częściowo rozkładają beta-glukan, co prowadzi do powstania kwasów organicznych niezbędnych dla prawidłowego funkcjonowania jelita grubego i układu odpornościowego.
Ponadto spożywanie nocnej owsianki może wspomóc walkę ze zbyt wysokim ciśnieniem krwi. Ze względu na to, że płatki owsiane są bogate błonnik, mogą poprawić funkcjonowanie naczyń krwionośnych, tym samym wspierając zdrowie serca oraz krążenie. A obecne w płatkach owsianych przeciwutleniacze rozszerzają i rozluźniają naczynia krwionośne, dzięki czemu zapobiegają nadciśnieniu.