PoradyJesienią zajadamy się na potęgę. Taka dynia może być silnie trująca

Jesienią zajadamy się na potęgę. Taka dynia może być silnie trująca

Sezon na dynię właśnie rozpoczął się, a to oznacza, że możemy cieszyć się tym jesiennym warzywem w różnych formach, od zup krem po ciasteczka. Mimo że dynia jest niezwykle zdrowa, nie każdy może ją spożywać. Dowiedz się, kiedy powinieneś być ostrożny i na co uważać, jedząc dynię.

Dynia
Dynia
Źródło zdjęć: © Getty Images | ngonzagavillarroya©2020

20.09.2023 | aktual.: 20.03.2024 11:06

Dynia, dostępna w wielu odmianach, takich jak hokkaido, piżmowa, zwyczajna i olbrzymia, jest charakterystyczna dzięki swojemu pomarańczowemu kolorowi i twardemu skórkowemu. Chociaż jej obróbka może być nieco trudna, warto podjąć to wyzwanie, ponieważ dynia ma wyjątkowy smak, lekko orzechową nutę i kremową konsystencję. Ale to nie wszystko, co ma do zaoferowania. Dynia jest również bogatym źródłem składników odżywczych.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Dynia: Skarbnica witamin i minerałów

Dynia to prawdziwa skarbnica wartości odżywczych. Jest źródłem błonnika pokarmowego i białka, co może zaskoczyć niektórych, którzy uważają dynię za wyłącznie warzywo skrobiowe. Ponadto dynia jest bogatym źródłem witamin, takich jak A, C i E, oraz minerałów, w tym wapnia, magnezu, selenu, potasu i cynku. Dynia jest niskokaloryczna, łagodzi problemy z trawieniem i zawiera cenne fitosterole oraz nienasycone kwasy tłuszczowe w swoich pestkach.

Kto powinien szczególnie uważać na dynię?

Przeciwwskazania dotyczące spożycia dyni są stosunkowo rzadkie, ale ważne. Osoby z wysokim poziomem potasu w organizmie powinny ograniczyć spożycie dyni, ponieważ 100 g dyni może dostarczyć aż 340 mg potasu. Dotyczy to zwłaszcza osób z niewydolnością nerek, które nie mogą efektywnie usuwać tego minerału z organizmu.

Osoby przyjmujące leki na bazie litu również powinny być ostrożne, ponieważ dynia może działać łagodnie moczopędnie i wpływać na wydalanie litu z organizmu. Dla pacjentów stosujących tego rodzaju leki, może to prowadzić do niebezpiecznych poziomów litu w organizmie.

Osoby uczulone na dynię powinny unikać tego warzywa, ponieważ alergia na dynię może objawiać się wysypką, katarem siennym, puchnięciem jamy ustnej i uczuciem gorąca po spożyciu.

Osoby z cukrzycą i insulinoopornością powinny unikać deserów i soków na bazie dyni, ale samo warzywo mogą jeść w umiarkowanych ilościach.

Uważaj na gorzką dynię

Warto również zwrócić uwagę, czy dynia nie ma gorzkiego smaku. Gorzka dynia może zawierać toksyczne substancje, które mogą spowodować zatrucie znane jako "zespół toksycznego kabaczka". Objawy takiego zatrucia mogą obejmować biegunkę i wymioty.

Źródło artykułu:Pysznosci.pl
dyniaporadyzdrowie

Wybrane dla Ciebie