Już nie zagęszczam sosu ani mąką, ani śmietaną. Mam lepszy sposób
Jeśli chcesz na szybko uzyskać odpowiednią gęstość sosu, nie ma innej rady – trzeba do niego coś dodać. Jednak oprócz mąki i śmietany istnieje wiele innych sposobów na poprawienie konsystencji potrawy. Nie musisz wpadać w panikę, gdy zabraknie tych dwóch składników.
Polacy mają wprawę w zagęszczaniu sosów mąką, często nawet w połączeniu ze śmietaną. Procedura jest powszechnie znana. Najpierw trzeba wymieszać mąkę z zimną wodą, a potem z gorącym bulionem. Kwaśną śmietanę należy zahartować, słodką można dodać bezpośrednio do sosu. Na tym zazwyczaj kończą się pomysły, tymczasem inne sposoby są o wiele prostsze.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Kurczak w sosie porowym
Najlepszy sposób wymaga czasu
Są takie potrawy, które można zrobić szybko, jednak w wielu przypadkach głębia smaku jest ściśle skorelowana z czasem przygotowywania. Sos długo gotowany na wolnym ogniu nabiera niezwykłego aromatu i w naturalny sposób gęstnieje – bez dodawania mąki, śmietany czy innych składników.
Redukowanie sosu to technika szeroko znana w kulinarnym świecie. Dzięki odparowaniu wody danie w garnku nie tylko zyskuje pożądaną konsystencję, ale także jest o wiele bogatsze w smaku.
Francuska technika gotowania sosów
Francuzi nie tylko stosują redukcję sosów, ale także wykorzystują znajomość dodatkowej techniki, dzięki której potrawa zyskuje aksamitny smak i piękny połysk. Tak zwane monter au beurre polega na dodawaniu kawałek po kawałeczku zimnego masła pod koniec gotowania potrawy. Po każdej kolejnej porcji należy dokładnie rozmieszać zawartość rondelka, aby zapobiec rozwarstwieniu masła.
Ta metoda nie jest jednak tak skuteczna jak zagęszczanie mąką – to znaczy efekt nie jest tak samo natychmiastowy. Masło zwiększa także kaloryczność potrawy i zawartość tłuszczów nasyconych. Ale warto dodać jedną czy dwie łyżki już po zredukowaniu sosu, zwiększając aksamitne doznania podczas degustowania potrawy.
Inne składniki do zagęszczania sosów
Prostą i zdrową metodą na poprawienie konsystencji sosu jest zmiksowanie części warzyw przy pomocy blendera na gładką pastę. Oczywiście ten trik możesz wykorzystać tylko w przypadku sosów lub gulaszów z ich większą ilością. Odławiasz warzywa z garnka, wrzucasz do kielicha blendera i miksujesz na papkę. Przekładasz z powrotem do garnka, mieszasz i sos gotowy.
Praktycznym zagęstnikiem do sosu może być także żółtko. Wystarczy wbić je do miseczki i ubić trzepaczką. Wymieszaj z odrobiną gorącego sosu, aby je zahartować, po czym wlej cienką strużką do sosu gotującego się na kuchence. Energicznie mieszaj do uzyskania gładkiej konsystencji. Ten składnik dodajesz na sam koniec i już nie doprowadzasz potrawy do wrzenia, inaczej żółtko może się ściąć.
Do poprawy konsystencji sosu możesz wykorzystać również wiele innych składników z kuchennej szafki: siemię lniane, nasiona chia, płatki owsiane, bułkę tartą czy suche okruchy chleba. W daniach kuchni azjatyckiej częstym dodatkiem jest skrobia ziemniaczana, która sprawia, że sos pozostaje przezroczysty, a przy tym zyskuje przyjemną kleistość. Jednak uważaj z ilością takiej mąki, aby nie powstał kisiel.