InspiracjeKartki na jedzenie PRL to już wspomnienie z przeszłości. Niektórzy mają je dalej w domach

Kartki na jedzenie PRL to już wspomnienie z przeszłości. Niektórzy mają je dalej w domach

Kartki na jedzenie PRL to już wspomnienie z przeszłości. Niektórzy mają je dalej w domach
Ewa
08.04.2022 15:26, aktualizacja: 11.04.2022 14:02

Kartki na jedzenie to jeden z symboli PRL i powojennej Polski. Dziś, na szczęście, są już reliktem przeszłości. Niektórzy z sentymentu wciąż trzymają je w swoich szafkach. Kartki żywnościowe – cena, kiedy wprowadzono, miesięczny przydział.

Kartki na jedzenie w PRL. Kiedy wprowadzono kartki żywnościowe?

W Polsce z XX wieku system na kartki żywnościowe działał przez trzy okresy: w latach 1944–1949, 1951–1953 oraz 1976–1989 Za każdym razem system jednak był ten sam: kartki upoważniały do nabycia określonej ilości towaru po urzędowych cenach. Jak wyglądały kartki na jedzenie w Polsce?

Obraz

To właśnie ten trzeci system, wprowadzony przez rząd Piotra Jaroszewicza, Polacy pamiętają najbardziej. Oprócz mięsa na kartki można było kupić wszelkie przetwory mięsne, masło, mąkę, ryż i kaszę. Kartki nie były tylko na jedzenie.

Nie tylko kartki żywnościowe. Co można było kupić na kartki w PRL-u? System objął też mydło, proszek do prania i benzynę. Dla dzieci i osób fizycznych system przewidywał po 4 kg mięsa miesięcznie. Osoby pracujące umysłowo mogły nabyć jedynie 2 kg. Dodatkowo kupić można było 100 g wyrobów czekoladopodobnych, 250 g cukierków czy 1,3 kg kaszy, mąki lub ryżu.

Po zakończeniu stanu wojennego stopniowo zaczęto znosić obowiązujący system kartkowy, jednak z powodu kryzysu i braków w sklepie wprowadzono go ponownie. Kartki żywnościowe – kiedy zniesiono? Era kartek skończyła się dopiero pod koniec lipca 1989 roku.

Obraz

Kartki żywnościowe. Jak działał system? Czy zastępowały pieniądze?

Kartki na jedzenie nie zastępowały jednak pieniędzy. Sam mechanizm był dość elastyczny: na kartki na papierosy można było kupić słodycze (jednak nie odwrotnie), a na kartki na alkohol – kawę, kakao i wyroby czekoladowe. Równolegle do systemu kwitł handel deficytowymi produktami.

Kolejki rosły proporcjonalnie do frustracji Polaków. Nic więc dziwnego, że wiele osób przyjęło zniesienie systemu kartkowego z ulgą.

Kartki żywnościowe – cena. Za ile można sprzedać lub kupić?

Obraz

Kartki na jedzenie PRL – wartość. Jaka jest cena za kartki żywnościowe? Chociaż na towar już ich nie wymienisz, to znajdą się chętni, którzy je odkupią. Zestaw bonów na aukcjach można znaleźć nawet za 60 zł! Kartki na jedzenie możesz też dalej trzymać w swojej szufladzie. Będą świetną nauką historii dla młodszego pokolenia. Na szczęście mogą poznać je jedynie na przykładach z szuflady, a nie z życia.

Cena za kartki żywnościowe to ok. 10-15 zł. I kupić za to to, na co się ma ochotę.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także