W PRL‑u robiono je częściej niż kotlety. Dzisiaj na sam widok wielu ucieka z krzykiem
Miękkie, rozpływające się w ustach, podawane w gęstym, aromatycznym sosie stanowiły jedno z najpopularniejszych dań w czasach PRL-u. Dziś większość z nas krzywi się na samo wspomnienie. Oczywiście, chodzi o ozorki. Wyjaśniamy, jak je przygotować.
20.10.2023 | aktual.: 21.10.2023 11:15
Jeszcze trzydzieści, czterdzieści lat temu ozory podawano częściej niż popularne schabowe czy mielone. Choć nazwa i wygląd surowego mięsa może odrzucać, odpowiednio przygotowane, wręcz rozpływają się w ustach.
Poznaj przepis na ozory rodem z PRL-u. Fani mięsa będą zachwyceni, bowiem
ozory wychodzą niezwykle miękkie i delikatne, a aromatyczny sos tylko dopełnia ich smak. Pamiętaj o tym, aby kupić jak najświeższe mięso. Warto zamówić je zawczasu w dobrze zaopatrzonym sklepie mięsnym.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Jak smakują ozory wieprzowe?
Mogłoby wydawać się, że ozory to relikt czasów Polskiej Rzeczpospolitej Ludowej. Nic bardziej mylnego. Ozory przeżywają drugą młodość, co widać nawet w restauracjach, w których to coraz częściej podaje się ozory oraz policzki. Trudno się temu dziwić, bowiem ten rodzaj mięsa jest wyjątkowo miękki i delikatny. Wbrew pozorom, poddane obróbce termicznej nie wyglądają przerażająco, a wręcz apetycznie. Zobacz, jak przygotować ozory w najprostszy możliwy sposób, tak jak robiły to nasze mamy i babcie.
Ozory w sosie własnym — przepis
Składniki:
- 4 ozory wieprzowe,
- duża cebula,
- 2 marchewki,
- 2 pietruszki,
- kawałek pora,
- 2 ząbki czosnku,
- łyżka mąki pszennej,
- 2 liście laurowe,
- 2 ziela angielskie,
- olej,
- łyżeczka majeranku,
- 1/4 łyżeczki chilli,
- 1/4 łyżeczki słodkiej papryki,
- sól.
Sposób przygotowania:
- Ozory oczyść, wytnij z nich ślinianki, a następnie dokładnie je umyj i osusz. Przełóż je do garnka i wlej wodę. Powinno być jej tyle, żeby całkowicie zakrywała mięso. Ozory gotuj przez godzinę, a w międzyczasie zajmij się przygotowaniem sosu.
- Marchewkę, por i pietruszkę umyj i obierz, a następnie pokrój je w niewielką kostkę. Warzywa przełóż garnka.
- Na patelni rozgrzej olej, a potem usmaż na niej pokrojoną w kostkę cebulę. Pod koniec smażenia, kiedy cebula zacznie się rumienić, dodaj przeciśnięty przez praskę czosnek, liście laurowe oraz ziele angielskie. Całość smaż jeszcze przez 3 minuty.
- Ugotowane ozory przełóż do garnka z warzywami. Dodaj także usmażoną wcześniej cebulę oraz przyprawy. Całość zalej niewielką ilością wody i gotuj tak długo, aż warzywa zmiękną. Pod koniec gotowania, wyjmij ozory, a do gotujących się warzyw dodaj mąkę, aby sos nieco zgęstniał.
- Ozory pokrój w plastry i polej je ciepłym sosem. Podawaj z tłuczonymi lub pieczonymi ziemniakami.