PoradyKiedy grzyby rosną najszybciej? Nie tylko deszcz ma tutaj znaczenie

Kiedy grzyby rosną najszybciej? Nie tylko deszcz ma tutaj znaczenie

Czy po deszczu warto wybrać się na grzyby?
Czy po deszczu warto wybrać się na grzyby?
Źródło zdjęć: © Adobe Stock

10.08.2024 17:46

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Popadało! Trzeba iść na grzyby. Wszyscy wiedzą, że grzybów po deszczu długo nie trzeba szukać. Jednak nie tylko opady mają na nie wpływ. Kiedy warto wybrać się po prawdziwki, podgrzybki, kurki czy maślaki?

Już rozpoczął się sezon na grzyby, ale pełnego wysypu spodziewamy się jesienią. Jednak i w sierpniu można wrócić z lasu z pełnym koszem. Od czego zależy, że grzybobranie będzie udane?

Nie tylko deszcz

Grzybom potrzebny jest nie tylko deszcz. Znaczenie ma też temperatura, podłoże i rodzaj grzyba. Twarda ziemia nie pomoże szybkiemu wzrostowi. Każdy gatunek grzyba rośnie w swoim tempie. Tych niewyrośniętych nie wycinaj, tylko daj im jeszcze czas. Grzyby, które dopiero się rozwijają trudno od siebie odróżnić. Właśnie dlatego najlepiej zbierać dojrzałe okazy — są już dobrze wykształcone i możemy bez problemu odróżnić je od podobnych, ale trujących.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Najważniejsza część grzyba

Leśnicy przypominają, że nie ma grzybów bez grzybni. Jeśli zostanie zniszczona, w tym miejscu nie wyrośnie już następca.

"Grzyby są owocnikami wyrastającymi z grzybni, która znajduje się w ściółce i wierzchniej warstwie gleby. Grzybnia jest najważniejszą częścią grzyba, pozostaje ona w stałym współżyciu z korzeniami drzew leśnych, dzięki którym może ona prawidłowo się rozwijać. Dlatego należy przestrzegać kilku ważnych zasad, które pozwolą ochronić grzybnię przed uszkodzeniem oraz zapewnią jej dalszy rozrost" — przypominają na swojej stronie Lasy Państwowe.

Dlatego to takie ważne, aby wycinać lub wykręcać grzyby tuż przy ziemi i przysypywać grzybnię, by nie doprowadzić do jej wysuszenia. W lesie nietrudno o pomyłkę, więc zbieraj tylko te grzyby, które znasz. Nie wolno niszczyć ani wyrywać tych trujących.

W swoim tempie

Na grzyby skoro świt? Tak się utarło, bo wiadomo, że większa szansa jest na zbiory, gdy znajdziemy się w lesie jako pierwsi. Jednak każda pora jest dobra, aby poszukać prawdziwków, kurek czy maślaków. Najszybciej po deszczu rosną maślaki lub koźlarze, zdarza się, że wystarcza im jeden dzień. Kurki rozwijają się od 2 do 5 dni, podgrzybki pojawiają się po ok. 6 dniach. Najwięcej czasu potrzebują nasze ulubione borowiki, nazywane prawdziwkami, bo pojawiają się dopiero po upływie tygodnia, a czasami potrzebują jeszcze więcej czasu. Wiadomo, że wszystkim grzybom służą ciepło i deszcz, ale nie tolerują zimnych nocy.

Ważne!

Najwięcej grzybów wyrasta po deszczu. Dlatego często potrzebne są buty nieprzemakalne. Warto też zabezpieczyć się przed kleszczami i komarami – niezbędne są długie spodnie, bluza lub kurtka z długim rękawem i koniecznie nakrycie na głowę. Dobrze też zabrać preparaty na owady.

grzybypierwsze grzybylas