Kiełbasa prezesówka do słoika. Zrobisz i nawet nie popatrzysz na sklepowe konserwy
Karkówka, boczek, zioła i odrobina wody - tyle wystarczy, by stworzyć obłędny mięsny smakołyk. Kiełbasa prezesówka zachowa smak i świeżość przez wiele miesięcy - to dzięki potrójnemu procesowi konserwacji.
25.10.2023 14:21
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Już sama nazwa wskazuje, że kiełbasa prezesówka to nie byle co. Ten aromatyczny miks mięs i przypraw zamknięty w słoiku zachwyci podniebienia nawet najbardziej wymagających smakoszy. Geniusz tkwi w prostocie. Koniecznie wypróbuj ten przepis.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Jak przygotować mięso na zimę w słoikach?
Mięso mielone w słoikach jest łatwe do przyrządzenia i długo zachowuje świeżość i wartości odżywcze. Chcąc je przygotować, wystarczy pamiętać o kilku prostych zasadach. Przede wszystkim postaw na wysokojakościowe produkty. Wybierz świeże mięso mielone, najlepiej wieprzowe lub wołowe.
Zobacz także
Przyprawy są kwestią gustu, jednak najlepiej sprawdzą się: sól, pieprz, czosnek, cebula, majeranek i tymianek. Pamiętaj też, by nie naciskać mięsa zbyt mocno podczas uzupełniania słoików, aby nie uszkodzić jego struktury. Chcąc zapewnić mięsnym konserwom trwałość, należy zastosować metodę tyndalizacji. Polega ona na ponownym gotowaniu słoików po 24 godzinach od pierwszego gotowania i powtórzeniu tego procesu jeszcze raz po kolejnych 24 godzinach. Dzięki temu zniszczone zostaną wszystkie zarodniki bakterii i grzybów, które mogłyby spowodować psucie się mięsa.
Po zakończeniu tyndalizacji sprawdź, czy słoiki są szczelnie zamknięte i przechowuj je w chłodnym (poniżej 20 st. C) i ciemnym miejscu. Tak przygotowana i odpowiednio przechowywana kiełbasa prezesówka przetrwa sześć miesięcy.
Kiełbasa prezesówka ze słoika. Przepis
Składniki:
- 2 kg mielonej karkówki,
- 1 kg boczku,
- 2 łyżki soli,
- 3 ząbki czosnku,
- łyżka suszonego majeranku,
- łyżka suszonego oregano,
- łyżka cukru,
- pieprz,
- 400 ml przegotowanej, zimnej wody.
Przygotowanie:
- Karkówkę i boczek przepuść przez maszynkę do mielenia (jeśli kupiłeś w kawałku).
- Czosnek przeciśnij przez praskę, dodaj do mięsa razem z ziołami, cukrem, solą i pieprzem oraz wodą.
- Dokładnie wymieszaj całość. Masę wyrabiaj dłońmi przez ok. 5 minut.
- Przykryj mięsną masę folią spożywczą i odstaw do lodówki na co najmniej 12 godzin.
- Po tym czasie ponownie wymieszaj całość. Następnie przełóż mięso do czystych, wyparzonych słoików do 3/4 wysokości i zakręć je dokładnie.
- W dużym garnku wyłożonym ściereczką lub gazetami poukładaj zakręcone słoiki tak, by nie stykały się ze sobą.
- Słoiki zalej zimną wodą do 3/4 ich wysokości. Na wolnym ogniu doprowadź wodę do wrzenia.
- Gotuj całość przez 2 godziny. Po tym czasie słoiki odstaw do ostygnięcia.
- Następnego dnia powtórz czynność, ale czas gotowania słoików skróć do 30 minut. Tak samo zrób trzeciego dnia - słoiki gotuj ok. pół godziny.