"Kiełbasa prymasa" może stać w piwnicy latami. To najlepsze mięso ze słoika
"Kiełbasa prymasa" to mięso ze słoika, odpowiednio przygotowane i doprawione przed zawekowaniem. To specjał idealny do przygotowania na tzw. czarną godzinę, gdyż w zamkniętym w szklanym słoju może przetrwać nawet... sto lat.
14.10.2023 | aktual.: 17.01.2024 18:08
"Kiełbasa prymasa", czyli domowa konserwa mięsna musi zostać przygotowana według ściśle określonych reguł. Słoiki z aromatycznym wkładem należy poddać procesowi tyndalizacji - to właśnie dzięki niemu możemy cieszyć się smakiem domowej roboty konserwy. Zobacz, na czym polega ten proces i jak przygotować przepyszne mięso ze słoika.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Domowa konserwa. Jak zrobić mięso w słoiku?
Przygotowanie "kiełbasy prymasa" jest czasochłonne, ale nie pożałujecie nawet minuty poświęconej na przygotowanie tego rarytasu, Mięso, po wyrobieniu, musi odpocząć co najmniej 12 godzin. Niezbędne jest również trzykrotne gotowanie słoików - i to właśnie ten proces nazywa się tyndalizacją. Dlaczego trzeba gotować słoiki aż trzy razy?
Tyndalizacja zapewnia bezpieczeństwo żywności oraz wydłuża jej okres przydatności do spożycia. Uważana jest również za jedną z najbezpieczniejszych form wekowania mięsa, gdyż zapewnia zabicie wszystkich form bakterii. Polega na trzykrotnej pasteryzacji w temperaturze ok. 100 st. C co 24 godziny. Po każdym ogrzaniu dany materiał jest ochładzany i pozostawiony w temperaturze pokojowej.
Zobacz także
Pamiętać należy o tym, by słoiki, do których będą wkładane przetwory, były czyste i nieuszkodzone, wcześniej słoiki oraz nakrętki należy wyparzyć. W kwestii mięsa dobrze jest postawić na towar od zaufanego dostawy, z lady. Nie kupujmy produktów garmażeryjnych pakowanych z supermarketów - takie mogą nie zdać egzaminu.
"Kiełbasa prymasa". Przepis na mięso ze słoika
Składniki:
- 2 kg karkówki wieprzowej,
- 1 kg boczku surowego/podgardla,
- 2 szklanki zimnej przegotowanej wody,
- czosnek granulowany,
- suszony majeranek,
- sól i pieprz,
- płaska łyżka cukru.
Zobacz także
Przygotowanie:
- Mięso zmiel w maszynce - karków na większych, a boczek lub podgardle na mniejszych okach.
- Mięso przełóż do miski i dodaj cukier oraz przyprawy (w ilości wedle uznania). Mieszając całość, stopniowo dolewaj wody do mięsa. Powinno stać się jednolite i klejące.
- Gotową masę odłóż na 12 godzin do lodówki. Po tym czasie ponownie wyrób całość.
- Gotowe (czyste, wyparzone) słoiki wypełnij mięsną masą do 3/4 wysokości.
- W dużym garnku wyłożonym ściereczką lub gazetami poukładaj zakręcone słoiki tak, by nie stykały się ze sobą.
- Słoiki zalej zimną wodą do 3/4 ich wysokości. Na wolnym ogniu doprowadź wodę do wrzenia.
- Gotuj całość przez 2 godziny. Po tym czasie słoiki odstaw do ostygnięcia.
- Następnego dnia powtórz czynność, ale czas gotowania słoików skróć do 30 minut. Tak samo zrób trzeciego dnia - słoiki gotuj ok. pół godziny.