Komuniści tępili ten zdrowy owoc. Dziś sięga po niego coraz więcej Polaków
W czasach PRL-u dereń rósł przy pięknych pałacach, dworkach i klasztorach. Ówczesna władza uznała go za zbyt nowobogacki i zleciła wycięcie wszystkich krzewów. Na szczęście, prof. Piórecki postanowił uratować go przed zapomnieniem.
24.08.2023 13:10
Dereń to piękny i długowieczny krzew, bowiem odmiana jadalna owocuje nawet przez 150 lat. W czasach PRL-u roślina była uznawana za zbyt luksusową i zlecono wycięcie większości krzewów. Na szczęście, nie popadł on w zapomnienie, a to wszystko dzięki prof. Józefowi Pióreckiemu, który w latach 80. założył kolekcję derenia jadalnego. Dzięki botanikowi dziś możemy cieszyć się smakiem derenia.
Sezon na owoce derenia zaczyna się w sierpniu, a kończy we wrześniu. W tym czasie możemy zebrać całe kobiałki tego niezwykłego owocu. Dereń wykazuje działanie przeciwgorączkowe, przeciwzapalne, przeciwgrzybiczne i przeciwalergiczne. Wyjaśniamy, co przygotować z derenia, aby zapewnić sobie zdrowie w nadchodzącym sezonie jesienno-zimowym.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Co można przygotować z owoców derenia?
Dereń ma intensywny, słodko-cierpki smak. Można wykorzystać go do przygotowania zdrowej konfitury, dżemu czy naturalnego syropu na przeziębienie.
Ze względu na wyczuwalną gorycz, owoce derenia należy traktować jako dodatek, a nie główny element przetworów. Doskonale komponuje się ze słodkim musem z jabłek czy powidłami śliwkowymi. Zatrzymajmy się jednak na chwilę przy naturalnym syropie na przeziębienie. W 100 gramach owoców derenia znajduje się aż 300 mg witaminy C. Poza witaminą C, obfituje także w fosfor, potas, miedz, magnez, wapń i żelazo. Warto pić go wtedy, kiedy łapie nas przeziębienie.
Jak przygotować taki syrop? Potrzebujesz sokowirówki, a także imbiru i miodu wysokiej jakości. Do niewielkiego słoika przelej 100 ml miodu, dodaj do niego dwa kłącza obranego imbiru i wlej do niego 200 ml soku z derenia. Zamknij słoik, całość dokładnie wstrząśnij i odłóż w suche i ciemne miejsce. Już dwie łyżki dziennie postawią cię na nogi.
Przepis na dereniówkę — pyszną nalewkę, która rozgrzeje cię jesienią
Składniki:
- 1 kg owoców derenia,
- 750 ml czystej wódki,
- 200 g cukru.
Przygotowanie:
- Owoce derenia dokładnie umyj i nakłuj w kilku miejscach, żeby lepiej przyjęły alkohol.
- Przełóż je do dużego słoika i zalej wódką. Odstaw w suche i ciemne miejsce na 3-4 tygodnie.
- Po miesiącu, kiedy nalewka nabierze koloru, wsyp do słoja 200 g cukru. Wymieszaj całość i odstaw na kolejny miesiąc w suche miejsce.
- Miesiąc później, przelej nalewkę do szklanej butelki.