Konfitura cebulowa na cztery różne sposoby. Jeden z nich szczególnie zaskakuje
Wszyscy doskonale wiemy, że cebula jest bardzo zdrowym warzywem, które dodajemy z upodobaniem do różnego rodzaju potraw – od rosołu i wszystkich zup po mięsa, kanapki i sałatki. Nie każdy jednak zdaje sobie sprawę z tego, że z cebuli można zrobić również niesamowitą konfiturę, której słodko-kwaśny smak idealnie współgra np. z serami czy pasztetami. W jaki sposób przygotować konfiturę cebulową? Mamy nawet kilka pomysłów.
14.01.2023 11:00
Konfitura cebulowa – przepis podstawowy
Aby przygotować konfiturę z cebuli, wystarczą 3 składniki:
- 400 g czerwonej cebuli
- 400 g cukru
- 4 łyżki octu winnego
Cebulę obieramy i kroimy w plastry lub w piórka. Zasypujemy ją cukrem i zagotowujemy, podlewając odrobiną wody, by nie przywarła. Następnie dodajemy ocet winny. Całość gotujemy kilkanaście minut, mieszając od czasu do czasu. Gdy konfitura zgęstnieje, zmniejszamy ogień i jeszcze przez kilka minut gotujemy. Po tym czasie garnek zestawiamy z ognia, a jego zawartość przekładamy do wyparzonych słoików. Dla wydłużenia przydatności do spożycia, słoiki pasteryzujemy.
Konfitura cebulowa z winem i miodem – przepis
Składniki:
- 400 g czerwonej cebuli
- 40 g cukru
- 80 ml wytrawnego czerwonego wina
- 80 ml octu balsamicznego
- 3 łyżki miodu
- ½ łyżeczki soli
- ½ łyżeczki pieprzu
Cebulę obieramy i kroimy w piórka. Do garnka wsypujemy cukier. Wstawiamy go na ogień i nie mieszamy. Prażymy aż cukier rozpuści się i zamieni w karmel. Wtedy dodajemy cebulę i dopiero całość mieszamy. Wszystko razem podsmażamy przez kilka minut. Następnie dolewamy wino. Dusimy przez 10 minut. Dodajemy ocet, miód, sól i pieprz. Ponownie dusimy przez 5-10 minut. Podajemy na ciepło lub na zimno. Możemy przełożyć w słoiki i zawekować.
Cebula z tymiankiem – przepis
Składniki:
- 4 czerwone cebule
- 1 łyżka masła
- 1 łyżka oliwy z oliwek
- 3 łyżki brązowego cukru
- 100 ml czerwonego wina
- 3 łyżki octu balsamicznego
- ½ łyżeczki suszonego tymianku
- sól i pieprz do smaku
Cebulę obieramy i kroimy w piórka. W garnku rozgrzewamy masło i oliwę z oliwek. Dodajemy cebulę i szklimy ją. Dosypujemy cukier, przyprawy i wlewamy wino oraz ocet balsamiczny. Zmniejszamy moc palnika i dusimy, od czasu do czasu mieszając. Gdy cebula zmięknie, a sos zredukuje się i zagęści, konfitura będzie gotowa.
Konfitura cebulowa z rodzynkami – przepis
Składniki:
- 1 kg cebuli
- 100 ml oleju
- 500 ml czerwonego wina
- 60 ml octu balsamicznego
- 50 g rodzynek
- 1 łyżeczka gorczycy
- 100 g cukru
Cebulę obieramy i kroimy w piórka. W garnku rozgrzewamy olej. Wrzucamy do niego cebulę, przykrywamy i dusimy na małym ogniu do miękkości (przez ok. 30 minut). Następnie wsypujemy do niej cukier. Gotujemy bez przykrycia, często mieszając. Cebula powinna nabrać złoto-brązowego koloru od karmelizującego się cukru. Dodajemy rodzynki, gorczycę, ocet oraz połowę wina. Gotujemy bez przykrycia do momentu zagęszczenia się konfitury. Dolewamy pozostałą część wina i ponownie gotujemy bez przykrycia, często mieszając. Wino powinno odparować. Przyprawiamy do smaku octem balsamicznym i cukrem. Konfiturę przekładamy do słoików i pasteryzujemy albo przechowujemy w lodówce.
Do czego podawać konfiturę cebulową?
Konfiturę cebulową możemy wykorzystać do smakowitej sałatki z grillowanym serem halloumi. Potrzebne będą:
- 4-5 plasterków sera halloumi (ewentualnie oscypka)
- garść świeżej sałaty, liści szpinaku lub mieszanki sałat
- 4 niewielkie kromki pieczywa
- 2 kopiaste łyżki konfitury cebulowej
- 4 łyżki oliwy z oliwek
- sól i pieprz do smaku
- 1 łyżka soku z cytryny albo 2 łyżeczki octu winnego
- świeży rozmaryn albo tymianek
W miseczce przygotowujemy dressing z konfitury cebulowej, oliwy z oliwek i przypraw. Na patelni grillowej rozgrzewamy oliwę i smażymy na niej ser po ok. 3 minuty z każdej strony. Powinien być złoty i chrupiący z zewnątrz. Na talerzach układamy sałatkę, opieczone w tosterze pieczywo, plasterki sera oraz dressing. Można całość skropić oliwą z oliwek lub doprawić jeszcze solą i pieprzem.
Konfitura z cebuli jest doskonała zarówno w wersji na ciepło, jak i na zimno. Idealnie komponuje się z pasztetami i serami – szczególnie grillowanymi serami kozimi lub pleśniowymi. Współgra również z różnego rodzaju mięsem. Można smarować nią kanapki lub grzanki. Podkreśla smak domowych burgerów, a także pieczonych buraków, ryb i jajek. Można ją dodawać również do pizzy albo do tarty.
Autor: Halina Basek
Jeśli lubisz przepisy z wykorzystaniem cebuli, na pewno spodoba Ci się ten przepis z naszego kanału w serwisie YouTube: