Koniec z tarciem ziemniaków. Chrupiące i rumiane placki robię zupełnie inaczej
Zostało ci kilka kromek suchego chleba i nie wiesz, co z nimi zrobić? Jeśli nie masz ochoty za zapiekanki, przygotuj chleboraki. To proste kotlety chlebowe, które podawane są w Czechach.
20.02.2024 14:18
Tłusta, treściwa, aromatyczna — te trzy określenia doskonale opisują czeską kuchnię. Smażony ser, knedliczki, czy zupa czosnkowa to ulubione dania Czechów, które często podaje się także w Polsce, zwłaszcza w południowej części kraju. Jest jednak jedno danie, na które ciężko natknąć się w restauracjach. To chleboraki, czyli kotlety z czerstwego chleba. Wyjaśniamy, jak je przygotować.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Z czego słyną Czechy?
Czesi słyną z literatury, architektury, dobrego piwa, pięknych widoków, a także doskonałej kuchni. Wpływy kuchni czeskiej są widoczne w południowej części kraju, gdzie znajduje się mnóstwo restauracji serwujących tradycyjne, czeskie dania, takie jak haluszki, knedliczki, zupa czosnkowa czy smażony ser.
Czechy kojarzone są głównie z knedlikami, smażonym serem i doskonałym piwem, jednak kuchnia czeska obfituje w wiele prostych i równie smacznych dań. Jednym z nich są chleboraki, znane jako bamboraky. To proste kotlety, które przyrządza się z... czerstwego chleba.
Kotlety chlebowe są zaskakująco smaczne i pozwalają na zużycie zalegającego, czerstwego chleba. Można podać je z ziemniakami i surówkami, jednak równie dobrze smakują solo, podane z odrobiną kwaśnej śmietany. Wyjaśniamy, jak je przygotować.
Chleboraki — przepis
Składniki:
- 5-6 kromek czerstwego chleba (najlepszy będzie pszenno żytni lub żytni),
- szklanka wody,
- 1 cebula,
- 3 ząbki czosnku,
- 1 jajko,
- pół łyżeczki mielonego kminku,
- pół łyżeczki pieprzu ziołowego,
- pół łyżeczki majeranku,
- sól,
- mąka,
- olej,
- opcjonalnie: kwaśna śmietana, koperek.
Przygotowanie:
- Suchy chleb umieść w głębokiej misce. Zalej go wodą i poczekaj, aż nieco zmięknie. Chleb powinien być miękki, ale nie może się rozpadać.
- Zamoczony chleb odciśnij z nadmiaru wody i włóż z powrotem do miski.
- Do chleba dodaj wszystkie przyprawy, a także przeciśnięty przez praskę czosnek oraz pokrojoną w kostkę cebulę.
- Do masy dodaj jajko oraz mąkę. Całość dokładnie wymieszaj i uformuj placki. Obtocz je w mące i usmaż na rozgrzanej patelni z dodatkiem niewielkiej ilości oleju.
- Usmażone kotlety połoz na ręcznik papierowy, aby wchłonął nadmiar tłuszczu. Podawaj z kwaśną śmietaną i odrobiną koperku.