PrzepisObiadKopytka Magdy Gessler są wyśmienite. Smakują lepiej niż babci, a wszystko dzięki 2 rzeczom

Kopytka Magdy Gessler są wyśmienite. Smakują lepiej niż babci, a wszystko dzięki 2 rzeczom

Magda Gessler specjalizuje się w kuchni polskiej.
Magda Gessler specjalizuje się w kuchni polskiej.
Źródło zdjęć: © Adobe Stock

02.09.2024 06:36

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Magda Gessler specjalizuje się w kuchni polskiej. Chętnie podpowiada, jak zrobić schabowe, mielone, rosół czy zwykłą pomidorową. Lubi też wytykać nam błędy. Tym razem zajęła się kopytkami. Czy na pewno przyrządzamy je dobrze? Oto kilka wskazówek restauratorki, by kluski były niebiańsko miękkie, a jednocześnie nie straciły jędrności.

Kopytka to popularne danie. Kojarzy się z domowym obiadem u babci. Mięciutkie kluski, podane z sosem i surówką smakują zawsze. Na pewno warto ugotować je pod koniec lata. Taki obiad wprawi w dobry nastrój, przywoła wspomnienia, a może nawet pomóc łagodnie przejść do wrześniowych obowiązków. Jeśli podoba ci się taki plan, możesz skorzystać z porad Magdy Gessler, która potrafi podrasować smak nawet najprostszej potrawy. Co według niej jest najważniejsze? Dobór ziemniaków oraz sposób gotowania kopytek.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

W masie na kopytka liczą się ziemniaki

Wiadomo, że ziemniak ziemniakowi nierówny. I dobry wybór tego warzywa ma duży wpływ na smak potrawy. Magda Gessler podkreśla, że aby kopytka były naprawdę smaczne, potrzebne są mączyste odmiany, takie jak Bryza, Tajfun, Ibis, Gracja, Bursztyn, Etiuda czy Legenda. Ziemniaki następnie trzeba ugotować, wystudzić, przecisnąć przez praskę. Kolejny krok to połączenie ich z pozostałymi składnikami i zagniatanie ciasta. Mąkę trzeba dodawać stopniowo, cały czas obserwując konsystencję ciasta. Nie może jej być zbyt dużo, bo kopytka będą twarde.

Jak gotować kopytka?

Gdy ciasto jest już gotowe, podziel na części i z każdej z nich uformuj rulon o średnicy około 3 cm. Następnie pokrój rulon na kawałki o grubości około 1 cm. Każdy kawałek uformuj w kopytko. I teraz czas na gotowanie. Magda Gessler przestrzega, by kopytka wrzucać partiami do osolonego wrzątku z dodatkiem oleju. To podobna metoda, jak przy gotowaniu pierogów, która zapobiega sklejaniu się klusek. Nie mogą być one także rozgotowane, dlatego warto pilnować czasu. Restauratorka przypomina, że czas gotowania mierzymy od momentu, gdy kopytka wypłyną na powierzchnię wody – po 3 minutach są już gotowe.

Kopytka z przepisu Magdy Gessler

Składniki:

  • 1,5 kg ziemniaków,
  • 200 g mąki pszennej,
  • 2 jajka,
  • łyżka mąki ziemniaczanej,
  • sól i olej roślinny do gotowania.

Sposób przygotowania:

  1. Ziemniaki obierz i ugotuj w osolonej wodzie. Następnie przeciśnij je przez praskę.
  2. Do przestudzonych ziemniaków dodaj jajka i obie mąki. Wyrabiaj ciasto, do momentu aż masa nie będzie nadmiernie kleić się do dłoni.
  3. Na stolnicę wysyp odrobinę mąki. Podziel ciasto na kawałki, z każdej porcji uformuj wałek, po czym pokrój go ostrym nożem w charakterystyczne skośne kopytka.
  4. Gotuj je w osolonym wrzątku z dodatkiem oleju, po około 3 minut od wypłynięcia na powierzchnię wody. Wyjmuj za pomocą łyżki cedzakowej.
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także