Kotlety odchodzą do lamusa. Teraz tak się przyrządza schab

Japończycy jedzą kotlety schabowe? Oczywiście, że tak. Jednak przygotowują je całkowicie inaczej. Potrawa nazywa się katsudon i jest w kraju Kwitnącej Wiśni bardzo popularna. Kluczowa jest panierka.

Katsudon to potrawa z kuchni japońskiej
Katsudon to potrawa z kuchni japońskiej
Źródło zdjęć: © Adobe Stock | Nopadol Ouengbunchoo*NPD LEWZ*

Katsudon to danie, które zdobywa serca smakoszy na całym świecie dzięki swojej unikalnej kompozycji smakowej. Jest ono połączeniem kotleta schabowego w specjalnej panierce, ryżu oraz jajka.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Najlepsze kotlety po zbójnicku. Pyszna alternatywa dla klasycznych schabowych

Kto stworzył katsudon

Nazwa potrawy powstała z połączenia dwóch japońskich słów: "katsu", czyli panierowany kotlet, oraz "don", co oznacza miskę. To popularne danie jest często jedzone jest przed ważnymi wydarzeniami, jak na przykład egzaminy, z nadzieją na sukces dzięki swojej symbolice "zwycięstwa" zawartej w słowie "katsu".

Historia katsudon sięga lat 20. XX wieku. Została stworzona przez młodego naukowca Keiniro Nakanishi'ego, który podczas nauki w Tokio, chciał urozmaicić swoją dietę o coś nowego. Zaproponował stworzenie kotleta schabowego ułożonego na ryżu z dodatkiem jajka i cebuli, co szybko zyskało uznanie lokalnych smakoszy.

Podstawa to kotlet schabowy

Dziś katsudon można znaleźć w wielu restauracjach i barach typu fast-food w całej Japonii, a nawet w automatach z jedzeniem. Potrawa ta doczekała się również lokalnych wersji, takich jak w Niigata, gdzie mięso moczy się w sosie sojowym przed smażeniem, czy w Mizunami, gdzie jajko jest zagęszczane skrobią, zyskując konsystencję kisielu.

Podstawą katsudon jest kotlet z wieprzowego schabu, który obtaczany jest w panierce panko. Zapewnia on chrupkość i nie absorbuje zbyt wiele tłuszczu. Przygotowanie tej potrawy jest proste: kotlet przyprawia się, obsmaża na oleju i następnie duszony jest z cebulą oraz specjalnym sosem, na którego bazie używa się bulionu dashi. Pod koniec gotowania dodaje się jajka, a całość serwuje z ryżem i posypuje szczypiorkiem, tworząc ciepłe, smakowite danie.

kotlety schabowewieprzowinakuchnia japońska

Wybrane dla Ciebie