PrzepisDeseryKucharki trzymają ten trik w tajemnicy. Faworki wychodzą idealnie kruche i delikatne

Kucharki trzymają ten trik w tajemnicy. Faworki wychodzą idealnie kruche i delikatne

Jak zrobić idealne faworki?
Jak zrobić idealne faworki?
Źródło zdjęć: © Pixabay
18.01.2024 15:15, aktualizacja: 18.01.2024 15:57

Z zewnątrz chrupkie, a w środku miękkie i puszyste, mimo że bez dodatku spulchniaczy - takie właśnie są idealne faworki. By uzyskać taki efekt, trzeba zgłębić tajniki przyrządzania tego tłustoczwartkowego specjału.

Jak udoskonalić przepis na faworki? Pewne triki znane są wyłącznie "starym wyjadaczom". Znajoma kucharka podzieliła się ze mną tradycyjnym przepisem na chruściki na kwaśnej śmietanie. Do ciasta jednak, zamiast spirytusu, dodaje inny składnik. Sama bym na to nie wpadła.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Sekret puszystych faworków. Poznaj trik kucharek

W przypadku faworków dodatek kwaśnej śmietany nie jest niezbędny, jednak wiele przepisów zawiera ten składnik, ponieważ śmietana nada puszystości chruścikom. Zamiast śmietany można użyć jogurtu naturalnego. Jednak to nie śmietana jest tym sekretnym dodatkiem, a... piwo.

Wiele kucharek dodaje piwo do ciasta na faworki zamiast spirytusu. Piwo przede wszystkim sprawi, że chruściki wyjdą bardziej pulchne oraz będą miały na powierzchni więcej charakterystycznych bąbelków. Ponadto będą rozpływać się w ustach, a dzięki zawartości alkoholu w piwie, tak przygotowane faworki nie będą chłonąć tłuszczu i na dłużej utrzymają świeżość.

Puszyste faworki na piwie i śmietanie
Puszyste faworki na piwie i śmietanie© Pixabay

Faworki na śmietanie i piwie. Przepis

Składniki:

  • 1,1 kg mąki pszennej tortowej,
  • 250 ml piwa pszenicznego,
  • 8 żółtek,
  • 8 łyżek śmietany kwaśnej 12- lub 8-proc.,
  • 8 łyżek cukru,
  • 100 g roztopione masła,
  • 2 łyżki cukru waniliowego,
  • tłuszcz do smażenia,
  • cukier puder.

Przygotowanie:

  1. Żółtka utrzyj z cukrem na jasną masę, następnie dodaj roztopione masło, piwo i śmietanę oraz cukier waniliowy. Całość dokładnie wymieszaj, np. za pomocą miksera.
  2. Gdy masa będzie jednolita, dodaj do niej przesianą przez sito mąkę. Zamieszaj najpierw całość, a następnie przejdź do zagniatania ciasta.
  3. Ciasto na faworki z reguły jest ciężkie w zagniataniu, dlatego trzeba włożyć sporo czasu i siły, żeby dobrze je zagnieść.
  4. Gotowe ciasto owiń folią spożywczą i zacznij wybijać. Wybijanie ciasta polega na uderzaniu w niego np. wałkiem do ciasta lub podrzucaniu i uderzaniu o blat. Takie wybijanie ciasta powinno trwać około 4-5 minut.
  5. Kiedy ciasto będzie gotowe, odstaw je do leżakowania na 1 godzinę w temperaturze pokojowej.
  6. Po tym czasie podziel ciasto na dwie części (tak będzie łatwiej wałkować)
  7. Pierwszą część rozwałkuj cienko (maks. 1,5 mm), pokrój na pasy, a pasy na małe prostokąty. Każdy prostokąt natnij na środku i zawiń.
  8. W garnku rozgrzej tłuszcz do smażenia na średnim ogniu (w takiej ilości, by wrzucone na tłuszcz faworki mogły w nim swobodnie pływać).
  9. Kiedy tłuszcz będzie gotowy, zacznij smażyć w nim faworki na bladozłoty kolor. Faworki nie powinny się stykać podczas smażenia. Wkładaj je do tłuszczu partiami.
  10. Po usmażeniu układaj je na talerzu wyłożonym ręcznikiem papierowym.
  11. Gotowe oprósz cukrem pudrem.
Źródło artykułu:Pysznosci.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także