Znalazłem przepis w zeszycie babci. Tak kruchych i chrupiących faworków nie ma w żadnej kawiarni
Jeśli przepadasz za faworkami, to nie możesz przegapić tego artykułu. Zaprezentuję w nim doskonały, chociaż bardzo prosty przepis na te słodkie łakocie. Nikt — powtarzam: nikt — nie da rady się im oprzeć. Przyrządź je w ten tłusty czwartek i patrz, jak się rodzina zajada!
11.01.2024 09:08
Zbliżający się tłusty czwartek sprawił, że pojawiła się u mnie pewna refleksja. Podczas gdy wiele osób próbuje własnych sił w przypadku domowego smażenia pączków, tak faworki nadal utrzymują wizerunek tajemniczego, skomplikowanego przysmaku, którego sposób przygotowania jest znany jedynie doświadczonym w bojach leciwym cukiernikom.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Takie przekonanie to błąd. Wszyscy jesteśmy w stanie przygotować własne, domowe faworki. Przepis nie jest wcale bardziej skomplikowany niż ten na pączki. Trzeba jednak zaznaczyć, że czas przyrządzania chruściku może się nieco wydłużyć, ponieważ dobry efekt to w przypadku faworków w dużej mierze prawidłowe wyrobienie ciasta.
Gdybyś nie miał na to czasu, to klikając tutaj, znajdziesz przepis na ekspresowe faworki gotowe w 15 minut. Jeśli jednak zarezerwowałeś sobie kilka chwil więcej, to zdecydowanie polecam poniższy, sprawdzony przepis. Specjalnie dla ciebie — prosto z zapisków babci!
Chrupiące, domowe faworki
Składniki:
- 1,5 szklanki mąki (około 300 g.)
- 4 łyżki masła,
- szczypta soli,
- 3 łyżki cukru pudru,
- 5 żółtek,
- 3 łyżki gęstej śmietany 18 proc.
- 1 łyżka spirytusu,
- cukier puder,
- tłuszcz do smażenia (smalec lub olej).
Sposób przygotowania:
- Cukier utrzyj z masłem (oczywiście miękkim). Stopniowo dodaj do nich żółtka, a następnie śmietanę, kilka łyżeczek przesianej przez sito mąki i odrobinę spirytusu. Ten ostatni możesz zastąpić octem. To bardzo ważny element każdego przepisu na faworki. Dzięki spirytusowi ciasto nie będzie piło tłuszczu, a chruścik wyjdzie idealnie chrupiący.
- Masę wyłóż na blat lub stolnicę, dodaj sól i resztę mąki i wyrabiaj ciasto dłońmi. Skończ dopiero w momencie, w którym będzie ono bardzo gładkie. Może to trwać nawet kilkadziesiąt minut. Żeby ciasto było dobrze napowietrzone, uderzaj je co jakiś czas wałkiem.
- Na koniec podziel ciasto na kilka części. Musisz je teraz po kolei rozwałkować i wykroić z nich paski o długości około 8 cm. W każdym zrób nacięcie, a następnie przewiń przez nie jeden z końców paska.
- Smaż na złoto po kilka faworków naraz. Odsącz tłuszcz ręcznikiem papierowym, a faworki posyp cukrem pudrem. Smacznego!