Kujawski specjał. Zaserwuj zamiast barszczu z uszkami
24.11.2023 09:58
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Przepis na tę zupę przez dziesiątki lat był przekazywany jedynie słownie — z pokolenia na pokolenie. Jego spisanie nastąpiło dopiero w 2011 roku, w książce kucharskiej traktującej o tradycyjnych potrawach z województwa kujawsko-pomorskiego. Drogi czytelniku, oto zupa śledziowa: przysmak z północno-centralnej Polski, który z powodzeniem zastąpi wigilijny barszcz.
Rosopitka — tak na zupę śledziową mówią rodowici mieszkańcy województwa kujawsko-pomorskiego. Specjał, który w tej regionalnej kuchni znany jest już od niepamiętnych czasów, w końcu doczekał się wpisania na listę produktów tradycyjnych. Zasłużył sobie na to. Wątpliwości co do tego nie mieli mieszkańcy Bądkowa, wsi z kujawsko-pomorskiego, którzy opowiadali o nim w ten sposób:
Kiedyś, jak była bieda, często brakowało podstawowych produktów, takich jak kartofle, śledzie. Dlatego przyrządzano rosopitę na Wigilię, aby przez cały rok tych produktów w domu nie zabrakło
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Spożywana podczas Adwentu, Środy Popielcowej, Wielkiego Postu i Bożego Narodzenia rosopitka - czy też, mówiąc po naszemu, zupa śledziowa - to prawdziwy majstersztyk. Jej gęsta konsystencja i charakterystyczny smak i aromat udekorują pod względem kulinarnym każdą wigilijną wieczerzę. Przepis, przez wiele lat znany jedynie kujawskim gospodyniom, ujrzał światło dziennie w 2011 roku, gdy do sprzedaży trafiła książka kucharska "Kuchnia z rodowodem. Potrawy i produkty tradycyjne województwa kujawsko-pomorskiego".
Rosopitka — zupa śledziowa
Składniki:
- 4-5 solonych płatów śledzia,
- 1 litr wody,
- 3 listki laurowe,
- 4 ziarna ziela angielskiego,
- 4 ziarna pieprzu
- 1 cebula,
- 1-2 łyżki octu,
- 250 ml kwaśnej śmietany,
- sól, pieprz, cukier do smaku,
- natka pietruszki,
- do podania: ugotowane ziemniaki.
Sposób przygotowania:
- Zdejmij skórę ze śledzi. Mocz ryby w zimnej wodzie przez około 12 godzin.
- Wodę zagotuj z dodatkiem listków laurowych, ziela angielskiego i pieprzu.
- Cebulę pokrój w piórka i sparz we wrzątku. Dodaj do wywaru razem z octem, solą i cukrem. Do zupy wlej teraz wymieszaną z bulionem śmietanę.
- Do ostudzonej rosopitki dodaj pokrojone w mniejsze kawałki śledzie. Wstaw do lodówki na całą noc do przegryzienia się smaków. Podawaj na zimno, ale z ciepłymi, ugotowanymi ziemniakami oraz posiekaną natką pietruszki i świeżo zmielonym pieprzem. Smacznego!