Kujawskie gospodynie ze śledzi robią rosopitę. Przepis przekazują z pokolenia na pokolenie
Kuchnie regionalne bazują najczęściej na prostych, dostępnych i niedrogich produktach. Nie inaczej jest też w przypadku kujawskiej rosopity, czyli śledziowej zupy serwowanej na zimno.
23.02.2024 | aktual.: 13.06.2024 10:01
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Rosopitę serwuje się najczęściej w czasie Adwentu, w Wielki Piątek oraz w Środę Popielcową, w okresie Wielkiego Postu i na Wigilię. Nazwa prawdopodobnie wywodzi się od dwóch cech potrawy: rzadkiej konsystencji przypominającej rosół ("roso-") oraz sposobu jedzenia - częściej popijania niż jedzenia łyżką ("-pita", "-pitka"). Rosopita wpisana jest na Listę Produktów Tradycyjnych Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Rosopita - kujawska zupa śledziowa
Rosopita, określana też mianem rosopitki lub zupy śledziowej, to potrawa o długiej historii, sięgająca korzeniami chłopskich kuchni Kujaw. Jak na danie regionalne przystało, bazuje na prostych i tanich składnikach. Aby była bardziej sycąca, serwuje się ją w towarzystwie ugotowanych ziemniaków.
Choć rosopita nadal przygotowywana jest w niektórych domach na Kujawach, jej znajomość ogranicza się do pewnych regionów (okolice Bądkowa, Włocławka, Radziejowa, Lubrańca, Izbicy Kujawskiej). Przepis przekazywany był ustnie z pokolenia na pokolenie, a dopiero w 2011 roku został udokumentowany w książce Grażyny Szelągowskiej "Kuchnia z rodowodem. Potrawy i produkty tradycyjne województwa kujawsko-pomorskiego".
Składniki:
- 4 płaty śledzi wymoczonych śledzi,
- 1 duża cebula,
- 1 l wody,
- 250 ml śmietany 12 proc.,
- 2-3 liście laurowe,
- 3-4 ziela angielskie,
- 3-4 ziarna czarnego pieprzu,
- 1 łyżeczka cukru,
- 1 łyżka octu,
- sól i pieprz.
Sposób przygotowania:
- Do garnka wlej wodę i dodaj liście laurowe, ziele angielskie, ziarna czarnego pieprzu i cukier. Doprowadź do wrzenia, a następnie wystudź.
- Cebulę pokrój w piórka i sparz wrzątkiem.
- Do wystudzonej wody z przyprawami dodaj cebulę, ocet, sól i pieprz. Dokładnie wymieszaj.
- Odlej ½ szklanki marynaty do miski i dodaj do niej śmietanę. Dokładnie wymieszaj, a następnie dodaj do pozostałej marynaty.
- Ponownie dokładnie wymieszaj.
- Wymoczone śledzie pokrój na kawałki i dodaj do przygotowanej zupy.
- Rosopitę odstaw do lodówki na przynajmniej godzinę.
Rosopitę podawaj na zimno ze świeżo ugotowanymi ziemniakami w mundurkach. Smacznego!