PoradyLubisz orzechy? Nie każdy ma świadomość, jak naprawdę wpływają na organizm

Lubisz orzechy? Nie każdy ma świadomość, jak naprawdę wpływają na organizm

Rodzajów orzechów jest tak dużo, że każdy znajdzie coś dla siebie. Ja mantrę powtarza się, że to jedna z najlepszych przekąsek, po jaką możemy sięgnąć na szybko, bo orzechy to zdrowotna bomba. Nie każdy jednak zastanawia się, jak wpływają na organizm.

Wszystko, co w orzechach, pozytywnie wpływa na pracę mózgu
Wszystko, co w orzechach, pozytywnie wpływa na pracę mózgu
Źródło zdjęć: © Canva | ka-re

06.10.2024 12:05

Orzechy włoskie, laskowe, nerkowca migdały - bez względu na to, które lubisz najbardziej, można do nich dopisać przymiotnik "zdrowe". I nie bez powodu, bo w naszej diecie powinny rozgościć się na dobre nie tylko wtedy, gdy ktoś dorzuca je do ciasta.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zdrowe orzechy w diecie

Orzechy to prawdziwe bomby energetyczne, które w swoim składzie mają przede wszystkim zdrowe tłuszcze nienasycone. Są doskonałym źródłem białka roślinnego, błonnika oraz wielu cennych witamin i minerałów, takich jak magnez, potas czy witamina E. Regularne włączenie orzechów do diety może przynieść wiele korzyści zdrowotnych.

Orzechy włoskie powinny znaleźć się w diecie każdego
Orzechy włoskie powinny znaleźć się w diecie każdego© Pixabay

Badania naukowe wskazują, że spożywanie orzechów pomaga obniżyć ryzyko wystąpienia chorób serca, cukrzycy typu 2, a także wspiera zdrowie mózgu. Dzięki wysokiej zawartości błonnika orzechy zapewniają uczucie sytości na dłużej, co może przyczynić się do utrzymania prawidłowej wagi.

Jakie orzechy wybrać?

Każdy z nich jest zdrowy, ale mają nieco inne właściwości. Migdały są bogate w witaminę E, która działa antyoksydacyjne, chroniąc komórki przed uszkodzeniem. Zawierają także sporo magnezu, który wspiera pracę serca i układu nerwowego. Orzechy włoskie świetnie wspierają pracę mózgu ze względu na wysoką zawartość kwasów omega-3.

Orzechy - Pyszności
Orzechy - Pyszności© Canva | towfiqu

Orzechy laskowe są doskonałym źródłem witaminy E i minerałów, takich jak potas i fosfor. Ich delikatny smak sprawia, że są uniwersalnym dodatkiem do wielu potraw. Mniej popularne orzechy brazylijskie to z kolei prawdziwa bomba selenu, minerału niezbędnego dla prawidłowego funkcjonowania tarczycy.

Co za dużo, to niezdrowo

To, że są zdrowe, jest jasne. Nie oznacza to jednak, że jeść je można bez opamiętania, bo niestety orzechy są bardzo kaloryczne - mają średnio aż 600 kcal na 100 g produktu. Średnia dzienna porcja to 30 gramów, czyli około 20-25 sztuk, w zależności od ich wielkości. Są składnikiem zbilansowanej diety, ale nie jej podstawą. Warto dorzucać orzechy do jogurtu czy owsianki lub złapać do pochrupania, ale to jedynie mała przekąska.

poradyzdrowe dietyorzechy