Mama zawsze odwraca jajka do góry nogami. Nie ma prostszej metody
Jajka przechowywane w odpowiedni sposób na długo zachowają świeżość i smak. Powinny mieć swoje miejsce w lodówce (ale nie na drzwiach lodówki), z dala od produktów o silnym aromacie oraz tak, by miały stały dopływ powietrza. To jednak nie wszystko. Moja mama zawsze układa jajka w wytłaczance szerszą stroną do góry. Dlaczego? Odpowiedź jest prostsza, niż mogłoby się wydawać.
20.10.2023 14:33
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Czy w wytłaczance, czy innym pojemniku - zawsze zwracaj uwagę na to, by spiczasty czubek jajka skierowany był ku dołowi. Ta metoda przechowywania jajek jest bardzo pomocna i skuteczna. Moja mama robi tak od zawsze i bardzo chwali sobie ten patent.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Jak przechowywać jajka? Obróć je dołem do góry
Zazwyczaj to węższa część jajka wystaje z wytłaczanki, natomiast szersza schowana jest wewnątrz opakowania. Odwracając je jednak szerszą stroną do góry, a węższą w dół wydłużamy ich świeżość. Stoi za tym bardzo proste wyjaśnienie: żółtko w tak odwróconym jajku osiądzie dokładnie w środku, z dala od komory powietrznej, a co za tym idzie, dłużej pozostanie świeże.
Pamiętaj również, by nie przechowywać jajek w pobliżu produktów charakteryzujących się silnym aromatem. Mowa m.in. o czosnku, serze, cebuli czy owocach cytrusowych. Jaja z łatwością przesiąkają takimi zapachami, więc powinno się je trzymać w osobnych komorach, albo w szczelnie zamkniętych opakowaniach.
Jak przedłużyć świeżość jajek?
Niska temperatura spowalnia proces starzenia jaj, dlatego też powinno się przechowywać je w lodówce, najlepiej w opakowaniu lub misce tak, aby miały stały dopływ powietrza. Nie należy przechowywać jaj w temperaturze pokojowej - jeden dzień w takich warunkach równa się pięciu dniom przechowywania w lodówce.
Nie zaleca się też mycia skorupek jaj przed włożeniem ich do lodówki. Proces starzenia się jajek polega m.in. na rozkładzie białka i witamin oraz jełczeniu tłuszczu. Zjawiska te hamuje naturalna warstwa ochronna pokrywająca skorupkę. Myjąc ją, pozbywamy jajka tej ochrony, tym samym przyczyniając się skrócenia ich świeżości.