Masz te objawy? To znak, że jesz za dużo słonych przekąsek
Nie tylko opuchlizna sugeruje, że w naszej diecie jest za dużo soli. Objawów nadmiaru sodu w organizmie można wymienić co najmniej kilka, a w dłuższej perspektywie stan ten zwiększa ryzyko poważnych chorób. Co niepokojące, Polacy zalecaną dobową dawkę soli przekraczają ponad dwukrotnie.
27.05.2024 16:32
Nietrudno przekroczyć zalecaną dzienną dawkę. Poza tym, że sól znajduje się w większości produktów spożywczych, często doprawiamy nią potrawy. I zamiast poprzestać na tym, oliwy do ognia dolewamy, spożywając dania instant oraz wszelkiego rodzaju słone przekąski i wysoko przetworzoną żywność. Produkty te są dosłownie nafaszerowane solą.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Sól w diecie - niezbędna, ale w odpowiedniej ilości
Budulcem soli są dwa minerały - w przybliżeniu 40 proc. stanowi sód i 60 proc. chlorek. Sód i chlorki to pierwiastki pełniące m.in. funkcję elektrolitów, pomagają utrzymać odpowiedni poziom płynów w organizmie. Wspomagają także rytm serca, funkcjonowanie mózgu i kontrolę mięśni. Są niezbędne dla prawidłowego funkcjonowania organizmu.
Jednak kiedy soli w diecie jest za dużo, zaczynają pojawiać się pewne objawy, a z czasem nadmiar sodu może doprowadzić do poważnych dolegliwości. W krótkim czasie powoduje zwykle zatrzymywanie płynów w organizmie i obrzęki, w dłuższym zaś niekorzystnie wpływa na czynność nerek, podnosi ciśnienie krwi i zwiększa ryzyko chorób serca i udaru mózgu, które są głównymi przyczynami zgonów na całym świecie.
Według zaleceń Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) dzienne spożycie soli nie powinno przekraczać 5 g (tj. jedna łyżeczka) dziennie na osobę. Okazuje się jednak, że spożywamy dużo więcej soli, niż w rzeczywistości potrzebujemy, bo w przypadku Polaków to średnio... 11,5 g soli dziennie. Jakie sygnały wysyła nam organizm, kiedy chce powiedzieć, że jemy za dużo soli?
Te objawy świadczą o tym, że jesz za dużo soli
Objawem, który mówi nam, że soli w diecie jest za dużo, jest opuchlizna. Sód przyciąga wodę, a jeśli w twojej diecie jest za dużo słonych potraw, woda zaczyna gromadzić się w organizmie, powodując nie tylko uczucie opuchnięcia, ale także widoczne opuchlizny, zwłaszcza w okolicach brzucha i oczu. Możesz również zauważyć obrzęk dłoni i stóp. Sól w nadmiarze zaburza trawienie, tak więc wzdęcia i gazy (a nawet biegunki) również mogą być oznaką za dużej ilości sodu w diecie.
Wzmożone pragnienie również może być objawem zbyt dużej ilości soli w diecie. Organizm, chcąc zneutralizować nadmiar sodu, zaczyna pobierać wodę z komórek, czego skutkiem jest zwiększone pragnienie - organizm w ten sposób sygnalizuje, że nie ma wystarczającej ilości wody, by uporać się z tak dużą ilością sodu. W związku ze wzmożonym pragnieniem pojawić się może również częste oddawanie moczu.
Nadmiar soli w diecie może prowadzić do problemów ze snem (ze względu na skoki ciśnienia czy potrzebę częstego korzystania z toalety), a na ich skutek organizm staje się przemęczony, osłabiony, u niektórych osób mogą pojawić się bóle głowy. Przede wszystkim jednak zbyt duża ilość sodu jest przyczyną nadciśnienia tętniczego, które może prowadzić do wielu niebezpiecznych dla zdrowia chorób.