Metaliczny połysk na wędlinie. Sprawdź, co oznacza, zanim ją zjesz
Tęczowy połysk zdarza nam się widzieć nie tylko przed dystrybutorem paliwa na stacji benzynowej. Podobne wrażenie miewamy, oglądając sklepową wędlinę. Co oznacza i czy takiego mięsa należy się wystrzegać? Na te pytania odpowiedziała specjalistka w dziedzinie żywności.
03.06.2023 | aktual.: 03.06.2023 10:57
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Nie ma absolutnie nic dziwnego w tym, że metaliczny połysk zauważony na wędlinie wygląda dla nas podejrzanie. Przetworzone mięso i tak miewa przecież bardzo złą opinię, również wśród dietetyków. Podobno powinniśmy ograniczać jego spożywanie. A co w przypadku wędliny o tej zaskakującej barwie? Czy należy od razu ją zwrócić? A jeśli takiej możliwości nie ma, to czy powinna wylądować w koszu ze śmieciami?
Portal zywienie.abczdrowie.pl uznał, że te okoliczności są na tyle częste, że warto zwrócić się o poradę do specjalisty. Na pytania dotyczące połysku na wędlinie odpowiedziała Milena Głaz, technolog żywności. Warto przeczytać wyjaśnienia ekspertki — mogą cię one uchronić przed zmarnowaniem wędliny o dobrej jakości.
Czym jest wędlina z metalicznym połyskiem?
Wyobraź sobie, że właśnie stoisz przy stoisku z mięsem. Ekspedientka kroi zamówioną przez ciebie wędlinę, a ty zauważasz, że mieni się ona kolorami tęczy. Dziecku być może by się to spodobało, ale ty od razu nabierasz podejrzeń. Chemia. Konserwanty. Przeciwutleniacze. Mięso oddzielone mechanicznie. Te niesławne formułki słyszałeś już nieraz, więc diagnozę stawiasz od razu: do wyrzucenia.
A jednak Milena Głaz, technolog żywności udzielająca wyjaśnień portalowi zywienie.abczdrowie.pl na temat metalicznego połysku wędliny, stanowczo uspokaja. Według niej ten kolor nie jest groźny ani dla mięsa, ani dla zjadającego go konsumenta. Jak tłumaczy jego występowanie na wędlinie?
Według ekspertki o wiele groźniejsze dla naszego zdrowia mogą być inne cechy kupowanej wędliny. Szczególnie powinniśmy się wystrzegać takiej, która ma mazistą konsystencję (świadczy o rozpoczęciu procesu autolizy, czyli rozkładu mięsa), zapach zjełczałego tłuszczu albo gorzki lub słodki smak. Te cechy świadczą o nieprawidłowym procesie wytwarzania wędliny.