Mieszam kilka składników i robię ciasto miękkie jak poduszka. Z kawą smakuje idealnie
Spektakularnie wyrośnięty, miękki i delikatny, a przy tym sprężysty i o przyjemnej, lekkiej konsystencji - taki właśnie jest japoński biszkopt zwany kasuterą lub castella cake. Zachwyca nawet w swojej najprostszej wersji.
12.12.2023 | aktual.: 16.03.2024 14:02
Castella cake, inaczej kasutera, to rodzaj bardzo słodkiego ciasta biszkoptowego wypiekanego w kąpieli wodnej. Pochodzący z Japonii deser znany jest ze swojej wyjątkowo puszystej, gładkiej i jednocześnie sprężystej konsystencji. Kasutera powstaje z podstawowych składników, a cały trik polega na tym, by trzymać się przepisu.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Castella (kasutera) - puszysty biszkopt japoński
Castella cake ma ciekawą historię, która sięga XVI wieku, kiedy to portugalscy kupcy przywieźli deser do Japonii. Nazwa castella pochodzi od portugalskiego bolo de Castela, co oznacza "ciasto z Kastylii" - królestwa hiszpańskiego w tamtych czasach. Najbliższym krewnym castella jest pão-de-ló, portugalskie ciasto biszkoptowe, które również ma kastylijskie korzenie.
Zobacz także
Na przestrzeni wieków ciasto castella przekształciło się z nanban confectionery, czyli deseru sprowadzonego z zagranicy, w wagashi, czyli tradycyjny japoński słodycz. Za wagashi uznano je ze względu na techniki używane do mieszania jajek i przede wszystkim ze względu na dodanie mizuame, czyli lokalnego syropu skrobiowego, który nadaje ciastu wilgotną i lekko gumowatą konsystencję. Obecnie castella jest specjalnością Nagasaki i sprzedawane jest w długich pudełkach, z ciastem o długości około 27 cm.
Kasutera ma wiele odmian, a te zależą od dodatków. Najczęściej stosowanymi są: sproszkowana zielona herbata, brązowy cukier czy miód. Castella może mieć też różne kształty - popularnym japońskim przysmakiem festiwalowym jest baby castella, czyli miniaturowa wersja ciasta.
Zobacz także
Przepis castella cake - puszysty biszkopt japoński
Składniki:
- 7 jajek,
- 110 g masła lub oleju,
- 120 ml mleka,
- 7,5 g ekstraktu waniliowego,
- 125 g mąki tortowej,
- 1 g soli,
- 100 g cukru.
Przygotowanie:
- Jajka wyjmij wcześniej z lodówki, by miały temperaturę pokojową. Od żółtek oddziel białka.
- W oddzielnej misce przesiej mąkę.
- Masło lub olej przełóż do rondla, dodaj mleko i podgrzewaj całość na małym ogniu, aż masło się rozpuści. Nie gotuj.
- Gotową, jeszcze ciepłą mieszaninę mleka i tłuszczu dodaj do mąki i wymieszaj całość, aż składniki połączą się.
- Następnie dodaj żółtka i ekstrakt waniliowy. Zamieszaj całość i odstaw.
- Do białek dodaj sól i ubijaj, aż powstanie piana. Stopniowo dodawaj cukier i kontynuuj mieszanie. Uważaj, aby nie ubijać zbyt mocno, w przeciwnym razie ciasto może popękać. Białka powinny być ubite na puszystą, ale nie sztywną pianę.
- Do ubitej piany dodaj przygotowaną wcześniej masę. Delikatnie zamieszaj całość i przelej do formy do pieczenia wyłożonej papierem.
- Wstrząśnij kilka razy blachą, by pozbyć się dużych pęcherzy powietrza.
- Umieść blachę z ciastem w większej blasze do pieczenia i dodaj gorącą wodę, nie wrzącą, aż do połowy wysokości blachy.
- Ciasto w kąpieli wstaw do piekarnika rozgrzanego do 150 st. C na półkę drugą od dołu (nie środkową) i piecz przez 1 godzinę.
- Po upieczeniu ciasto wyjmij z kąpieli i studź na kratce.