Mieszam serek wiejski z ugotowanymi ziemniakami i smażę. Placki wychodzą nieziemsko chrupkie i pyszne
Placki ziemniaczane są pracochłonne, bo najpierw musi pójść w ruch tarka? Niekoniecznie. Placki można przygotować także z ziemniaków ugotowanych, zwłaszcza gdy zostaną po obiedzie. A kiedy jeszcze w lodówce jest serek wiejski, to będą smaczniejsze, niż możesz się spodziewać.
21.06.2024 15:19
Placki ziemniaczane z surowych i gotowanych ziemniaków to jednak zupełnie inne dania. Trudno je porównywać. Jednak te drugie mają tą zaletę, że są ekonomiczne i znacznie szybciej będą gotowe.
Wspomnienia z gór
Uwielbiam Tatry. A kiedy tam jestem, oczywiście nie chodzę tylko po górach, bo kuchnia Podhala jest mi też bardzo bliska. Nie ma wyjazdu do Zakopanego bez kilku porcji moskoli. I właśnie te proste, góralskie placki były dla mnie inspiracją. Ich bazą są również wcześniej ugotowane ziemniaki. Powstały jako potrawa z resztek, tania i sycąca. Właściwie wystarczy połączyć ziemniaki z mąką. Moskole to jedna z tych potraw o której można powiedzieć, taka prosta i taka pyszna. Do wyjazdu z góry jeszcze sporo czasu, tymczasem lekko zmodyfikowałam przepis na placki z gotowanych ziemniaków.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Więcej białka
Do ugotowanych ziemniaków dołożyłam serek wiejski i wszystko zblendowałam. Dzięki temu placki mają kremową konsystencję i są mięciutkie. Oczywiście nabiał do placków, także tych ziemniaczanych, to nic nowego. Niektórzy dodają śmietanę także do tych klasycznych, z tartych surowych ziemniaków. Powoduje ona, że są bardziej delikatne. Smak, smakiem, ale nabiał podnosi też walory odżywcze placków. W serku wiejskim jest sporo białka.
Placki ziemniaczane z serkiem
Składniki:
- 250g ugotowanych ziemniaków,
- 200 g serka wiejskiego,
- 2 jajka,
- 2 szklanki mąki,
- pół łyżeczki soli,
- szczypta sody oczyszczonej,
- olej do smażenia.
Sposób przygotowania:
- Do ugotowanych ziemniaków dodaj serek i zblenduj na jednolitą masę.
- Mąkę wsyp do dużej miski, dodaj sól i sodę. Dołóż jajka i zblendowaną masę ziemniaczaną.
- Zagnieć ciasto, potem uformuj je w wałek i pokrój na plastry. Każdy plaster ciasta rozpłaszczaj w dłoniach i obtaczaj w mące.
- Na patelni rozgrzej olej i smaż placki z obu stron na złoty kolor.
- Wykładaj je na talerz wyłożony ręcznikiem papierowym, aby odsączyć je z nadmiaru tłuszczu.
- Placki podawaj ze śmietaną lub twarożkiem. Smakują też z warzywami.