PoradyMiód ucieka ze słoika? To i dobry, i zły znak

Miód ucieka ze słoika? To i dobry, i zły znak

Dlaczego miód fermentuje?
Dlaczego miód fermentuje?
Źródło zdjęć: © mat. własne | Pyszności

03.10.2024 17:40

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Otwierasz słoik, a tam spieniony miód uderza octowym zapachem i za wszelką cenę chce wydostać się ze słoika? Z pewnością nie tak to powinno wyglądać. Zobacz, co to znaczy i czy można spożywać taki miód.

Nie zdarza się to często, ale miód może podlegać procesom fermentacji. Zmienia się wtedy jego konsystencja, smak i zapach. To tak naprawdę zarówno dobry, jak i zły znak. Dobry, bo mamy wtedy pewność, że miód jest naturalny - tylko takie podlegają procesom fermentacji. Zły, bo niestety sfermentowany miód nie powinien być spożywany.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Czy miód może się zepsuć?

Rzadko kiedy dochodzi do sytuacji, kiedy miód psuje się, czyli fermentuje. Sfermentowany miód można rozpoznać po tym, że na górze pojawi się piana i duża ilość pęcherzyków powietrza. To wszystko sprawia wrażenie, jakby płyn zaraz miał wylać się ze słoika. Zapach takiego miodu jest piwny i kwaśny, z kolei smak ma owocowe ostre nuty. Wszystko to świadczy o tym, że w miodzie rozwijają się bakterie drożdżowe.

Czy taki produkt jest bezpieczny do spożycia? Najbezpieczniej jest go wrzucić, choć w istnieje zastosowanie dla sfermentowanego miodu, między innymi stosuje się go jako pokarm dla pszczół, a także może być wykorzystany w przemyśle piekarskim. Ponadto na bazie sfermentowanego miodu sporządza się nalewki. Nie zaleca się jednak, by w warunkach domowych spożywać sfermentowany miód na surowo.

Sfermentowany miód
Sfermentowany miód © mat. własne | Pyszności

Dlaczego miód fermentuje?

Najczęściej fermentują miody zebrane wczesną wiosną i jesienią. W przypadku miodów wiosennych często jest tak, że pszczołom odbiera się miód nie do końca zasklepiony, zawierający więcej niż 18 proc. wody w swoim składzie. A gdy wody jest za dużo, obecne w miodzie drożdże osmofilne uaktywniają się, rozpoczynając proces fermentacji.

"W przypadku miodów późnych, takich jak na przykład miód wrzosowy, czynnikiem mogącym przyczyniać się do fermentowania jest ich konsystencja. Gęste, galaretowate miody wrzosowe bardzo trudno jest dokładnie odwirować, czyli wydobyć z plastrów. Do jego odzyskania najczęściej wykorzystuje się miodarkę, jednak w procesie wykręcania miód mocno się napowietrza, co również powoduje fermentację tego aromatycznego płynnego złota" - czytamy na stronie sloikmiodu.pl.

Ponadto miód fermentuje, kiedy przechowywany jest w za wysokiej temperaturze, która pobudza drożdże do rozwoju (komórki drożdży należą do naturalnej flory miodu). Jaka temperatura sprzyja fermentacji? To już 19 st. C. Słoiki z miodem najlepiej więc przechowywać w miejscu zacienionym i najlepiej z dala od źródła ciepła (np. nie chowajmy miodu w szafce nad kuchenką). Optymalna temperatura do przechowywania miodu wynosi 11 st. C.

Warto dodać, że miód może sfermentować, kiedy nie jest szczelnie zamknięty. Należy pamiętać, że miód ma właściwości higroskopijne, a więc pochłania wodę parę wodną z powietrza. Im więcej wody w miodzie, tym większe prawdopodobieństwo pobudzenia rozwoju drożdży.