Mój wuj przechowuje marchew tylko w ten sposób. Do wiosny jest taka, jakby dopiero wyrwał z ogrodu
Dorodna, krucha i soczysta marchew to nie tylko pieśń szczytu warzywnego sezonu. Zimą również możemy cieszyć się smakiem i chrupkością tego popularnego warzywa. Należy tylko wiedzieć, jak je przechowywać.
28.08.2024 14:23
Pierwsze odmiany marchwi jadamy już w czerwcu i lipcu, jednak marchewka z końcówki lata to ta, którą chcemy zachować w najlepszym stanie na zimę. Późne odmiany najlepiej nadają się do przechowywania. Pytanie tylko, jak się za to zabrać, by nie stracić kilogramów dorodnych warzyw. Najlepszy będzie patent mojego wujka.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Jak przechowywać marchew na zimę w piwnicy?
Marchew na zimę najlepiej jest przechowywać w piwnicy. Mój wujek korzenie układa w skrzynce drewnianej, tak, by marchewki nie stykały się ze sobą, i przysypuje piaskiem. Taki piasek dobrze jest nieco zwilżyć, np. spryskując go wodą, co zapewni warzywom odpowiednią wilgotność. Tak przygotowane zachowają świeżość do 3-4 miesięcy, a jeśli piwnica jest dobrze wentylowana, to czas ten można wydłużyć się do nawet 5 miesięcy.
Wcześniej jednak marchew należy odpowiednio przygotować. Dobrze jest odciąć końcówkę warzywa, by nie puszczało natki podczas przechowywania. Pamiętaj również, by nie myć marchewki, a wyczyścić ją z ziemi na sucho. W przeciwnym razie warzywo zacznie gnić.
Jak przechowywać marchew w mieszkaniu?
Osoby mieszkające w blokach mają mniejsze pole manewru. Przechowywanie marchwi w lodówce jest wystarczające na krótki okres, bo z czasem warzywo zacznie tracić wodę i marszczyć się. Optymalne warunki do przechowywania nieprzetworzonej marchwi to chłodne i ciemne miejsce z dobrą wentylacją. Kuchnia może nie być najlepszym wyborem, za to balkon (koniecznie osłonięty, temperatury nie powinny spadać poniżej 0 st. C) już tak.
Marchew możesz przechowywać na balkonie w skrzynce. W tym przypadku jednak należy zadbać o dobrą izolację od mrozu, dlatego skrzynki należy wyłożyć grubymi kawałkami styropianu, a ten pokryć czarną folią. Dalej wystarczy przekładać warstwy wilgotnego piasku i marchewki. Dobrze, by marchewki nie stykały się ze sobą.