PoradyMoja babcia często żuła tę przyprawę. Mówiła, że nie ma nic lepszego na trawienie

Moja babcia często żuła tę przyprawę. Mówiła, że nie ma nic lepszego na trawienie

Prosta przyprawa kontra zgaga
Prosta przyprawa kontra zgaga
Źródło zdjęć: © Canva | aga7ta
16.02.2024 09:58, aktualizacja: 16.02.2024 10:12

Jak trwoga, to do babci! Staruszka ma patent na wszystko, nawet dokuczliwą zgagę i wzdęcia po dużym, sutym posiłku i trzech jego dokładkach. To akurat bardzo przydatna umiejętność, bo sam wiesz, jak często kończą się wizyty u babci...

Wiele osób po posiłku odczuwa to samo. Wzdęcia i zgaga. Uczucie pełności i piekący przełyk to nic miłego, dlatego wszyscy staramy się szybko na to zareagować. Doraźną (i tylko taką, dlatego przy często nawracających zgagach warto zwrócić się do lekarza) pomoc przynosi bezcukrowa guma do żucia, plasterek imbiru albo łyk kefiru. Babcia miała na to zupełnie inny sposób. Wystarczała jej prosta przyprawa.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Przyprawa kontra zgaga

Moja babcia jako wsparcie w radzeniu sobie ze zgagą i niestrawnością stosowała pewną przyprawę. Chodzi tu owoce jałowca. Ten unikatowy produkt spożywczy, stosowany przede wszystkim do doprawiania dziczyzny, ptactwa, bigosu czy kiełbasy, okazuje się mieć niezwykłe właściwości, które są w stanie poradzić sobie z niejedną gastryczną dolegliwością.

Suszone owoce jałowca zawdzięczają swój smak — balansujący pomiędzy goryczą a pikanterią — olejkom eterycznym. To właśnie flawonoidy i garbniki wpływają zbawiennie na układ trawienny, zapobiegając zaparciom i wzdęciom, a przy okazji łagodząc uczucie zgagi i odświeżając oddech. A to nadal nie wszystkie korzyści. Owoce jałowca to także działanie moczopędne, bakteriobójcze i odkażające. Zauważono również ich pozytywny wpływ na bóle reumatyczne i migreny.

Ta przyprawa sprawdzi się przy problemach żołądkowych
Ta przyprawa sprawdzi się przy problemach żołądkowych© Canva

Zalecenia i ograniczenia

Chociaż owoce jałowca są bardzo zdrowe i korzystne dla funkcjonowania układu trawiennego, ich nadużywanie może przyczynić się do podrażnienia żołądka i nerek. Nie powinny spożywać ich także dzieci i kobiety w ciąży. Zaleca się nie przekraczać "dawki" trzech takich owoców dziennie.

Warto również pamiętać o tym, o czym już wcześniej wspomnieliśmy: wizycie u lekarza. W przypadku często nawracającej zgagi i niestrawności być może zaleci on przeprowadzenie dokładnych badań, których nie zastąpi żaden — nawet najlepszy — babciny trik.

Źródło artykułu:Pysznosci.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także