Moja babcia nie dolewa oleju do surówki z kiszonej kapusty. Stawia na jeszcze lepszy dodatek
Lekko kwaśna, nieco słodko i bajecznie chrupiąca surówka z kiszonej kapusty należy do moich ulubionych dodatków do obiadu. Wersja, którą robię najczęściej, wyklucza mieszanie jej z olejem. W zamian dodaję składnik polecany przez moją babcię. Niektórych dziwić może takie połączenie, jednak ręczę, że smakuje fenomenalnie.
09.11.2023 09:48
Ta surówka to idealny dodatek do obiadu, zwłaszcza zimą. Kapusta kiszona to cenne źródło witaminy C, wspierającej odporność, dobrze wpływa na procesy trawienia i układ pokarmowy, do tego poprawia kondycję skóry. Istnieje wiele wariacji na temat surówki z kiszonej kapusty, jednak ta jest moją ulubioną. Przepis wyszperałam z notatnika babci.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Surówka z kiszonej kapusty z przepiśnika babci. Co zamiast oleju?
Surówka z kiszonej kapusty to częsty obiadowy dodatek w moim domu. Przygotowując ją, korzystam z przepisu babci, w którym zamiast oleju w surówce ląduje śmietana 12 proc. Mimo że kompozycja ta może wydawać się co najmniej dziwna, smakuje wspaniale.
Głównym składnikiem babcinej surówki jest kapusta kiszona. Babcia zawsze ma zapas kiszonek w piwnicy, jednak jeśli wybierasz tę sklepową, zawsze sięgaj po kapustę kiszoną, a nie kwaszoną. Kapusta kwaszona zawiera chemiczne dodatki przyspieszające kiszenie.
Babcia do surówki dodaje marchewkę i jabłko. Te dwa słodkie składniki zrównoważą kwasowość śmietany i kapusty. Niektórzy dodają też świeżą białą cebulę - pamiętaj jednak, że z takim dodatkiem twoja surówka nabierze intensywnego smaku. Nie obędzie się bez świeżych ziół - pietruszka czy koperek doskonale odnajdują się w takich kompozycjach.
Surówka z kiszonej kapusty ze śmietaną. Przepis
Składniki:
- 500 g kiszonej kapusty,
- 1 jabłko,
- 1 marchewka,
- 4 łyżki śmietany 12 proc.,
- pół pęczka natki pietruszki
- sól, świeżo mielony pieprz, cukier do smaku.
Przygotowanie:
- Kapustę kiszoną posiekaj (wcześniej możesz ja przepłukać).
- Marchewkę i jabłko obierz i zetrzyj na tarce o grubych lub drobnych oczkach - wedle uznania. nać pietruszki posiekaj drobno.
- Wszystkie składniki wymieszaj ze sobą. Dodaj śmietanę, dopraw pieprzem.
- Dopraw surówkę opcjonalnie solą i cukrem do smaku.
- Najlepiej smakuje lekko schłodzona i oprószona świeżo mielonym pieprzem.