Moja mama co wieczór pije tę pachnącą herbatkę. Zasypia bez problemu i nie budzi się w nocy
Rozwój technologii, stale zmieniający się rynek pracy, duża ilość bodźców, którymi jesteśmy atakowani na co dzień – to wszystko sprawia, że wiele osób ma duże problemy z efektywnym odpoczynkiem. Szybkie tempo życia, ciągłe napięcie i stres nie pomagają zasnąć. Pomocne są rytuały, takie jak wieczorna herbatka pełna naturalnych olejków eterycznych.
Herbatki i napary ziołowe są jednym z elementów, które mogą poprawić jakość snu. Łagodny kwiatowy zapach wpływa na układ nerwowy, łagodząc stres i zmniejszając uczucie niepokoju. Pijąc wieczorem herbatę z lawendy szybko zauważysz rezultaty. Zawarte w niej olejki eteryczne mogą oddziaływać na receptory GABA w mózgu, co sprzyja relaksacji.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Zapiekanka makaronowa z kurczakiem i szparagami z grilla
Lawenda na dobry sen
Już sam zapach lawendy unoszący się w sypialni może pomóc w odprężeniu po całym dniu pełnym napięć. W technikach relaksacyjnych stosowane są nie tylko napary ziołowe, ale także opaski na czoło i skronie wypełnione suszem z lawendy. Ten relaksujący gadżet możesz uszyć samodzielnie – wystarczy kawałek materiału z naturalnej tkaniny, tasiemka i suszone kwiaty lawendy.
Napar, płukanka a może inhalacje?
Lawenda pomaga nie tylko w zasypianiu, ale także lepszym trawieniu, zwalczaniu niekorzystnych bakterii, pasożytów czy budowaniu odporności organizmu. Regularne spożywanie naparu z lawendy może poprawić perystaltykę jelit, a w czasie okresu – łagodzi bóle menstruacyjne.
Przy infekcjach górnych dróg oddechowych warto stosować płukanki z lawendy lub inhalacje. Takie praktyki uśmierzają ból gardła, a także pomagają złagodzić objawy zapalenia zatok, migdałków czy oskrzeli. Napar z lawendy ma również działanie moczopędne, co pomaga w leczeniu zapalenia pęcherza (za: doz.pl).
Jak przygotować napar z lawendy?
Do przygotowania naparu potrzebujesz suszonych kwiatów lawendy. Jeśli masz zasuszone całe łodyżki, nie ma potrzeby odrywania kwiatów – możesz je zaparzyć w całości. Upewnij się tylko, że pochodzą z dobrego źródła, a do ich uprawy nie były stosowane żadne środki chemiczne. Najbezpieczniej jest zaparzać lawendę kupioną w aptece lub sklepach zielarskich. Napar z lawendy ma intensywny zapach i lekko gorzkawy smak. Żeby go złagodzić, dodaj odrobinę soku z cytryny.
- Do szklanki wsyp 1-2 łyżeczki suszu z lawendy.
- Zalej 200 ml wrzącej wody.
- Przykryj małym talerzykiem i odstaw na 10 min.
- Przecedź napar przez sitko.
Możesz użyć dzbanka lub kubka z zaparzaczem. Doskonale sprawdzają się także jednorazowe saszetki do parzenia herbaty i ziół, wykonane z materiałów naturalnych. Uważaj na herbatki w saszetkach – mogą zawierać mikroplastik.
Ograniczenia w spożywaniu lawendy
Napar z lawendy może wpływać na ośrodkowy układ nerwowy i poziom hormonów we krwi. Ze względu na działania uspokajające nie należy go spożywać podczas przyjmowania leków o podobnym działaniu. Nie jest również wskazany dla kobiet w ciąży i dzieci poniżej 12 roku życia. U osób wrażliwych może wywoływać alergie. W przypadku jakichkolwiek wątpliwości, warto skonsultować się z lekarzem.
Treści w naszych serwisach służą celom informacyjno-edukacyjnym i nie zastępują konsultacji lekarskiej. Przed podjęciem decyzji zdrowotnych skonsultuj się ze specjalistą.