InspiracjeMoja mama na zimę robi mizerię do słoików. Rodzina nie chce słyszeć o innej

Moja mama na zimę robi mizerię do słoików. Rodzina nie chce słyszeć o innej

Mizeria do słoików? Zdaję sobie sprawę z tego, że o takim pomyśle mogłeś do tej pory nie słyszeć, ale muszę cię w tym momencie prosić o odrobinę zaufania. Przepis, który za moment ci pokażę, naprawdę działa, a nikt nie wciela go w życie równie skutecznie, co moja mama.

Mizeria do słoików na zimę wymieszana ze śmietanką
Mizeria do słoików na zimę wymieszana ze śmietanką
Źródło zdjęć: © Adobe Stock | Pawel Kacperek

06.06.2024 08:57

Słoiki z różnego rodzaju jedzeniem stały się już w Polsce produktem niemal symbolicznym. Pojawiają się jednak nie tylko w bagażnikach samochodów przyjezdnych studentów, memach i żartach, ale także — i to najobficiej — w spiżarniach naszych mam i babć. Moja rodzicielka zawsze uchodziła w rodzinie za mistrzynię przetworów i szlachetną "zaopatrzycielkę" całej rodziny w kiszone i małosolne ogórki, cukinię czy kapustę, bigos i fasolkę po bretońsku. Od jakiegoś czasu do tego pokaźnego grona dołączyła także mizeria.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Pewnie zapytasz, po co w ogóle przyrządzać tę popularną surówkę z takim wyprzedzeniem. Cóż, powiem to dość delikatnie i za pomocą wszystkich możliwych eufemizmów. Moja mama nie przepada za ogórkami sprzedawanymi w sklepach zimą. A ponieważ nie darzy ich zbytnią sympatią (a mizerię — owszem), ta zdrowa surówka powstaje u niej niemal "masowo" w czasie zbiorów jej własnych ogórków z ogródka.

Co się z nimi później dzieje? Poniżej pokażę ci przepis, a grafika pochodzi z Instagramowego konta "zesmakiemnaty". Zauważyłem, że nie tylko moja mama robi taką mizerię do słoików!

Mizeria do słoików

Składniki:

  • 2 kg ogórków gruntowych,
  • 1 pęczek koperku,
  • 1 łyżka cukru,
  • 1 łyżka soli,
  • 4 łyżki octu.
Ze świeżych ogórków aż żal nie skorzystać. Mizeria do słoików to dobry pomysł!
Ze świeżych ogórków aż żal nie skorzystać. Mizeria do słoików to dobry pomysł!© Canva | RitaE

Sposób przygotowania:

  1. Ogórki umyj i rozdrobnij. Możesz to zrobić za pomocą tarki (gilotynki) lub noża — jak wolisz.
  2. Dodaj do warzyw drobno posiekany koperek oraz przyprawy: cukier, sól i ocet. Wymieszaj i odstaw na godzinę. Po tym czasie przełóż mizerię do słoików i zakręć.
  3. Tak przygotowane słoiki musisz jeszcze poddać procesowi pasteryzacji. Wstaw słoiki do garnka, zalej wodą do 3/4 wysokości. Od momentu, w którym płyn zacznie wrzeć, odlicz około 4-5 minut. Gotowe!
Wybrane dla Ciebie