PoradyMrozisz zupę? Nie zapomnij o zasadzie 2 cm, bo będzie nadawać się tylko do kosza

Mrozisz zupę? Nie zapomnij o zasadzie 2 cm, bo będzie nadawać się tylko do kosza

W mrożeniu zupy nie ma nic złego, pod warunkiem że robi się to z głową. Istnieje kilka zasad, których trzeba przestrzegać. Bez tego może nas czekać przykra niespodzianka, a my sami będziemy musieli obejść się smakiem. Najważniejsza reguła to tzw. 2 centymetry.

Mrozisz zupę? Pamiętaj o ważnej zasadzie
Mrozisz zupę? Pamiętaj o ważnej zasadzie
Źródło zdjęć: © Adobe Stock | Georgie

16.11.2023 | aktual.: 17.01.2024 13:43

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Prawidłowe przechowywanie żywności dostarcza nam kilku korzyści. Po pierwsze unikamy marnotrawstwa, czyli rzeczy, której nie znosi żaden kucharz czy kucharka. Po drugie, zyskujemy relatywnie wygodny dostęp do potraw i składników, które będą nam niewątpliwie wkrótce przydatne. Aromatyczny, pełen smaku rosół to nie tylko zupa sama w sobie, ale również podstawowy budulec niezliczonej ilości sosów i innych zup.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Nie owijajmy więc w bawełnę i jasno potwierdźmy to, że mrożenie zupy jeszcze nieraz uratuje nam skórę. Pytanie brzmi: jak to zrobić, żeby się nie sparzyć? Złamanie niektórych ważnych reguł dotyczących tej czynności może spowodować nie tylko zepsucie potrawy, ale i poważne gastryczne reperkusje, których z całą pewnością wolimy uniknąć.

Jak mrozić zupę? Najważniejsze zasady

Na początku odpowiedzmy na dość trywialne pytanie: czy zupę w ogóle można mrozić? Można! Tylko z głową. Nie mrozimy zup zabielonych śmietaną, ponieważ jej tłuszcz nie zamraża się w całości i bakterie mają tam większe pole do popisu. Zawsze czekamy też, aż zupa ostygnie, chyba że mamy ochotę na powódź i wymianę zamrażarki na nową. Staramy się również dość dokładnie przecedzić bulion, pozbywając się z niego warzyw i mięsa. Warto tu przecież zaznaczyć, że nawet niemrożony rosół dobrze jest oddzielić od drobiu czy listków laurowych.

Zupa przed zamrożeniem powinna być przecedzona
Zupa przed zamrożeniem powinna być przecedzona© Canva | Mieko_photo

Skoro już powyższe stało się jasne, przejdźmy do tego, jak poprawnie mrozić zupę. Można to zrobić w specjalnych woreczkach albo pojemnikach. Sprawdzonym sposobem jest również zamrożenie bulionu w słoiku. To rozwiązanie polecamy z czystym sumieniem, ale jednocześnie zachęcamy do tego, by przestrzegać zasady 2 cm. Jak to wygląda w praktyce?

Gorącą zupę przelewamy do czystego i wyparzonego słoika, ale tylko do wysokości 2 cm od góry. Pamiętajmy o tym, że płyny podczas mrożenia zwiększają swoją objętość i pominięcie tej zasady może spowodować pęknięcie szkła. Następnie obracamy słoiki do góry nogami; czekamy aż zakrętki się "zassą", a zupa ostygnie. Wstawiamy do zamrażarki i przetrzymujemy nie dłużej niż miesiąc. Powodzenia!

Źródło artykułu:Pysznosci.pl
mrożenie jedzeniaprzechowywanie żywnościzupa