Na świecie się nimi zajadają. Na sam widok cieknie ślinka
Nowy rok to czas nowych początków, nadziei i szczęścia. Nic więc dziwnego, że w wielu kulturach na całym świecie istnieje wiele tradycji związanych z tym wyjątkowym dniem. Jedną z nich jest spożywanie specjalnych potraw, które mają zapewnić dobrobyt i pomyślność w nadchodzącym roku.
01.01.2024 | aktual.: 01.01.2024 16:46
W Polsce czerwony barszcz z krokietem zdobył serca sylwestrowych biesiadników, ale co z noworocznymi smakami w innych zakątkach globu? Odkryj kulinarne tradycje Włoch, Grecji, Holandii, Japonii, Meksyku, Norwegii i Czech, które nie tylko kuszą podniebienie, ale także niosą ze sobą symboliczne znaczenie.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Tamales w Meksyku: "Kulinarne dziedzictwo"
Meksykanie cenią sobie tamales, potrawę z ciasta kukurydzianego, nadziewanego mięsem, serem lub fasolą, owiniętego w liście kukurydzy i ugotowanego na parze. Zwykle spożywane z aromatyczną salsą, tamales stanowią integralną część noworocznych imprez w Meksyku.
Japoński noworoczny Osechi-ryōri: "Szczęście w ozdobnych pudełkach"
Japończycy witają nowy rok, otwierając ozdobne pudełka pełne symbolicznych potraw. Grillowana ryba, ikra śledzia, wodorosty, czarna soja i mochi, czyli klejące kluski z nadzieniem ze słodkiej fasoli, tworzą zbalansowany posiłek. Każdy składnik ma przynieść szczęście, zdrowie i długowieczność.
Vasilopita: "Grecka tradycja, która smakuje jak szczęście"
W Grecji na noworocznym stole nie może zabraknąć vasilopity, czyli okrągłego chleba z monetą ukrytą w środku. Każdy członek rodziny dostaje kawałek vasilopity, a ten, kto znajdzie monetę, ma mieć szczęście w nadchodzącym roku.
Risgrøt w Norwegii: "Znajdź migdała na szczęście"
W Norwegii nowy rok smakuje jak risgrøt – pudding ryżowy z migdałem. Znalezienie migdała w potrawie ma przynieść szczęście i zdrowie. Norwegowie spożywają risgrøt z mlekiem, masłem, cynamonem i często z dodatkiem sosu malinowego, co nadaje temu tradycyjnemu daniu niepowtarzalny smak.
Strudel z jabłkami: "Austro-Węgierska nuta noworoczna"
W Czechach i Austrii nowy rok pachnie aromatem jabłkowego strudla. Kruche ciasto, soczyste jabłka i dodatek lodów lub kremów sprawiają, że ta tradycyjna potrawa z czasów monarchii austro-węgierskiej smakuje wyjątkowo i kojarzy się z niezapomnianymi chwilami.
W każdym kraju nowy rok smakuje inaczej, ale zawsze wyjątkowo i smacznie. Kulinarne tradycje są tak różnorodne jak kultury, łączą ludzi przy wspólnym stole, przynosząc im nie tylko kulinarne doznania, ale także nadzieję i radość na kolejne miesiące.