PrzepisPrzekąskiNa urlopie w Czarnogórze jadłam codziennie na śniadanie. Wyprosiłam przepis i smażę co rano

Na urlopie w Czarnogórze jadłam codziennie na śniadanie. Wyprosiłam przepis i smażę co rano

Coraz więcej osób odwiedza Bałkany. To niezwykle urokliwe miejsce o bogatej historii, także tej kulinarnej. Jedną z najpopularniejszych miejscowych potraw są priganice To okrągłe placuszki zanurzone w słodkim sosie, które wciągają od pierwszego kęsa.

Priganice, czyli słodkie pączki z Czarnogóry.
Priganice, czyli słodkie pączki z Czarnogóry.
Źródło zdjęć: © Adobe Stock | Rade Kolbas

13.05.2024 16:52

Czyste i ciepłe morze, niezwykła architektura, przyjaźni mieszkańcy i ciężka, mięsna kuchnia — tak wygląda pobyt w malowniczej Czarnogórze, która z roku na rok cieszy się coraz większą popularnością.

Czarnogóra może pochwalić się bogatą, choć miejscami brutalną historią, a także ciekawą kuchnią obfitującą w tłuste mięso i warzywa. Jednym z najpopularniejszych lokalnych dań są priganice. To tłuste, serowe placuszki, które zwykle jada się na śniadanie. Nie musisz jechać do Czarnogóry, żeby ich spróbować. Poznaj prosty przepis.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Priganice, czyli słodkie placuszki z Czarnogóry

Kuchnia bałkańska obfituje w mięso, warzywa, a także w proste potrawy, które skutecznie zaspokajają głód. Widać w niej wyraźnie wpływy Rzymian, Greków, a nawet Włochów i Turków. Nie brakuje tu także lokalnych specjałów, które serwowane są w niemalże każdym z krajów bałkańskich. Jedną z takich potraw jest burek, czyli cienkie ciasto filo wypełnione serem, mięsem, cukinią czy szpinakiem. Kupisz go w niemalże każdym sklepie.

Najpopularniejszym daniem obiadowym jest ćevapčići, czyli szaszłyki z mięsa mielonego. To mieszanka mięsa wołowego i wieprzowego, którą doprawia się cebulką i aromatycznymi przyprawami. Doprawioną masę nadziewa się na wykałaczkę i griluje na wolnym ogniu. Ćevapčići najczęściej podaje się z frytkamisosem tzatziki.

Na stole nie może zabraknąć też czegoś słodkiego. W leniwe, sobotnie poranki mieszkańcy Czarnogóry zajadają się priganicami, czyli słodkimi, małymi pączkami smażonymi na oliwie. Po usmażeniu polewa się je miodem lub cukrem pudrem. Priganice śnią ci się po nocach? Z łatwością przygotujesz je w domu. Większość potrzebnych składników masz już w swojej kuchennej szafce.

Priganice — przepis

Składniki:

  • łyżeczka cukru,
  • 300 ml wody,
  • łyżeczka soli,
  • 40 g świeżych drożdży,
  • 400 g mąki,
  • łyżka rakii (można zastąpić wódką lub spirytusem),
  • oliwa do smażenia,
  • miód.

Przygotowanie:

  1. Wyciągnij dużą miskę. Wsyp do niej przesianą mąkę, cukier i sól. Dodaj rozkruszonych drożdży, a całość zalej letnią wodą. Wymieszaj ze sobą wszystkie składniki i poczekaj, aż zaczyn ruszy.
  2. Kiedy ciasto nieco wyrośnie, dodaj do niego łyżkę alkoholu, aby nie chłonęło tłuszczu podczas smażenia. Zagnieć je na gładką masę i odstaw na 10-15 minut, aby podwoiło swoją objętość.
  3. W garnku rozgrzej oliwę. Kiedy zacznie bulgotać, wrzuć do niej uformowane kuleczki. Smaż je 2-3 minuty na każdej ze stron.
  4. Podawaj oblane miodem lub posypane cukrem pudrem.
Wybrane dla Ciebie