Na wstydliwy problem pomogą te owoce. Włącz je do diety i poczuj się lekko
Jej dodatek do diety może pomóc przy uciążliwych zaparciach. Świetnie sprawdzi się jako element maseczki na przetłuszczającą się cerę. W dodatku pysznie smakuje zarówno w daniach na słodko, jak i na wytrawnie. Niepozorna gruszka, doskonale znana z polskich sadów, skrywa w sobie naprawdę dużą moc.
29.02.2024 10:46
Już Homer określił ją mianem "boskiego daru", co wcale nie dziwi patrząc na to, jakie składniki odżywcze może zaoferować naszemu organizmowi. Choć kształtem przypomina kobiecą sylwetkę, w średniowieczu zyskała miano owocu grzesznego. Nie bez powodu jednak gruszka zaliczana jest do grona afrodyzjaków – jej smak i właściwości odżywcze z pewnością rozbudzają zmysły.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Czy gruszki są zdrowe?
Odpowiedź jest prosta: tak! Gruszka to prawdziwa skarbnica witamin i minerałów. Stanowi doskonałe źródło witaminy C, potasu, błonnika oraz antyoksydantów. Na dodatek 100 gramów owoców dostarcza zaledwie 62 kcal.
Oprócz bogactwa witamin i minerałów, gruszki to również skarbnica przeciwutleniaczy i polifenoli. Te cenne substancje, m.in. witamina A i C, hamują procesy starzenia, niszczą wolne rodniki i tym samym zmniejszają ryzyko rozwoju nowotworów. Gruszka dostarcza też witaminy z grupy B (B1, B2, B6 i PP) oraz kwasy owocowe (jabłkowy i cytrynowy), które stymulują trawienie. Z tego powodu gruszki są szczególnie polecane osobom starszym, pomagając pobudzić ich apetyt.
Gruszki dobre na zaparcia
Gruszka to nie tylko smaczny owoc, ale i prawdziwy sprzymierzeniec naszego zdrowia. Obecność błonnika pokarmowego i sorbitolu sprawia, że gruszki są idealnym owocem dla osób zmagających się z przewlekłymi zaparciami. Błonnik reguluje pracę jelit i wspomaga trawienie, a sorbitol działa przeczyszczająco. Warto jednak pamiętać, że sorbitol może powodować biegunkę u osób z wrażliwym jelitem. W razie wątpliwości skonsultuj się z lekarzem lub dietetykiem.
Gruszki można jeść na wiele sposobów: świeże, suszone, w formie kompotu, soku, musu, dżemu, a także jako dodatek do ciast, deserów, sałatek, sosów i mięs. Włącz je do swojej codziennej diety i ciesz się ich smakiem oraz dobroczynnym wpływem na zdrowie.