Na Wszystkich Świętych zawsze robię moje popisowe danie. Goście zajadają aż miło
Na Wszystkich Świętych przyda ci się danie, które możesz przygotować wcześniej. Potem tylko wyciągasz je z lodówki i odgrzewasz, jak przyjdą goście. Listopad potrafi przywitać nas przymrozkiem, więc dobrym rozwiązaniem będzie gulasz. Konkretny, rozgrzewający i pachnący jesienią.
26.10.2024 13:44
Jest to potrawa, która nie wymaga specjalnych umiejętności kulinarnych. Gulasz z mięsem i grzybami leśnymi wygląda spektakularnie i zawsze wychodzi dobrze. Sekretem jest obsmażanie mięsa. To sprawdzony patent na soczyste i kruche kąski.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Jak zrobić idealnie mięso na gulasz?
Pierwszym krokiem jest zakup świeżego mięsa w sklepie. To składnik, na którym nie warto oszczędzać. Do gulaszu świetnie sprawdzi się mięso wieprzowe z łopatki lub szynka. Może też być karkówka, ale raczej wybieraj te chudsze partie.
Mięso warto wcześniej zamarynować. Standardowo pokrój je w grubą kostkę, polej je olejem, dopraw solą i pieprzem. Dodaj kilka plasterków cebuli, liść laurowy, opcjonalnie ząbek czosnku. Odstaw do lodówki na 1-2 godziny lub na noc.
Patent na obsmażanie mięsa
Zanim przystąpisz do smażenia, wyjmij mięso z lodówki. Poczekaj chwilę, aby ogrzało się do temperatury pokojowej. Teraz najważniejsze – kiedy będziesz rozgrzewać olej na patelni, obtocz mięsne kawałki w mące. W ten sposób zatrzymasz soki w środku, a zewnętrznej warstwie pozwolisz nabrać chrupkości. Smażysz mięso na wysokiej mocy palnika i obracasz po dwóch minutach, aby było rumiane z każdej strony
Składniki na rozgrzewający gulasz z grzybami
Aby przygotować porcję gulaszu dla 4-5 osób potrzebujesz:
- 1 kg mięsa wieprzowego,
- 100 g parzonego boczku,
- 1 cebulę średniej wielkości,
- 1 dużą marchewkę,
- olej roślinny do smażenia,
- 1,5 litra bulionu warzywnego,
- 300 g borowików lub innych grzybów leśnych,
- 1 łyżkę masła,
- 1 łyżkę mąki,
- 1 łyżeczkę słodkiej papryki,
- pół łyżeczki ostrej papryki,
- sól, pieprz do smaku.
Jak zrobić gulasz z grzybami na Wszystkich Świętych?
W dużym garnku rozgrzewasz olej i smażysz na nim pokrojony w drobną kostkę boczek. Gdy jest rumiany, dodajesz posiekaną cebulę i marchewkę w plasterkach. Pozostawiasz na 4 minuty. Na osobnej patelni obsmażasz mięso. Gotowe przekładasz do garnka z warzywami, dodajesz przyprawy i zalewasz bulionem.
Czas na grzyby. Oczyszczone dary lasu kroisz w plasterki i smażysz na maśle. Miękkie i pachnące przekładasz do garnka z gulaszem. Całość mieszasz i gotujesz jeszcze chwilę na wolnym ogniu, aby połączyły się aromaty. Podajesz z kaszą, ryżem, ziemniakami lub chrupiącą bagietką. Możesz posypać kolendrą lub klasycznie – natką pietruszki.