Na zimę zawsze robię buraczki z tego przepisu. Najlepszy dodatek do obiadu
Kasza, sos i buraczki? To jeden z najlepszych obiadów na zimne i deszczowe dni. Dlatego warto mieć zapas domowych przetworów. Nie tylko są najlepsze w smaku, ale i znacznie skracają i ułatwiają przygotowywanie posiłków.
11.10.2024 13:16
Buraki to popularne warzywo, którego wciąż nie doceniamy. Można je jeść na wiele sposobów. Najczęściej jednak podajemy jako dodatek do obiadu. Trzeba przyznać, że w takiej formie spisują się znakomicie. Nie będziesz żałować nawet minuty poświęconej na przygotowanie tej sałatki do słoików.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Dlaczego warto jeść buraki?
Buraki wymagają "obróbki", bo trzeba je ugotować, a potem zetrzeć. Jednak za to wszystko odwdzięczają się wspaniałym smakiem i wartościami odżywczymi. Zawierają witaminę C i te z grupy B. Są również bogate w żelazo, magnez, potas i mangan. Te warzywa dostarczają błonnika, który wspiera funkcjonowanie układu pokarmowego. Zawierają również azotany, przekształcane w tlenek azotu, co może obniżyć ciśnienie krwi, oraz betainę, wspomagającą wątrobę. Flawonoidy w burakach z kolei wspierają zdrowie serca.
Dietetycy zalecają, by buraki były w naszej diecie przez cały rok. Uchodzą za jedne z najzdrowszych na świecie. Zimą warto je mieć zawsze pod ręką. Wystarczy sięgnąć po słoiczek. Takie buraczki są pyszne i pożywne. Świetnie komponują się z wieloma potrawami, a w połączeniu z gulaszem, bitkami czy kotletami mielonymi są wręcz obłędne. W zalewie według tego przepisu nie znajdziesz zbyt wielu przypraw. Buraczki mają dzięki temu naturalny smak, łatwo je doprawić, a są też idealne do połączeń z innymi warzywami.
Buraczki na zimę
Składniki:
- 2 kg buraków,
- 4 szklanki wody,
- pół szklanki octu 10 proc.,
- 3 łyżki cukru,
- 1 łyżka soli.
Sposób przygotowania:
- Buraki dokładnie umyj. Ugotuj w wodzie z 1 łyżką octu, powinny być miękkie.
- Po ugotowaniu odcedź i przelej zimną wodą. Odstaw do ostygnięcia.
- Buraki obierz i zetrzyj na tarce. Przełóż do słoików.
- W garnku zagotuj wodę. Dodaj cukier i sól. Wymieszaj, dodaj ocet i gotuj 2-3 minut. Gorącą zalewą wlej do słoików.
- Dno dużego garnka wyłóż ściereczką. Podgrzej w nim wodę tak, aby jej temperatura była zbliżona do temperatury słoików. Wstaw słoiki i zagotuj. Gotuj 20 minut.
- Ostrożnie wyjmij słoiki, odwróć je do góry dnem i pozostaw do ostygnięcia.
- Słoiki z buraczkami przechowuj w spiżarni, piwnicy lub innym ciemnym i chłodnym miejscu.