PoradyNajgorsze, co możesz zrobić po wypiciu kawy. Najbardziej ucierpią twoje zęby

Najgorsze, co możesz zrobić po wypiciu kawy. Najbardziej ucierpią twoje zęby

Czarna kawa w żółtym kubku
Czarna kawa w żółtym kubku
Źródło zdjęć: © Adobe Stock
oprac. DGP

04.10.2024 13:01

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Kawa zostawia osad na zębach i po jej wypiciu dobrze jest chwycić za szczoteczkę? To mit, który może cię sporo kosztować. Ekspertka wyjaśnia, kiedy najlepiej myć zęby, by im nie szkodzić.

Dr Shaadi Manouchehri, dentystka, wyjaśniła w swoich mediach społecznościowych, kiedy najlepiej myć zęby. Gdy źle wybierzemy czas tego ważnego zabiegu, będzie to miało niekorzystny wpływ na nie, a zwłaszcza na ich kolor.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Mycie zębów przed czy po śniadaniu?

Wiele osób nie zwraca uwagi na to, kiedy dokładnie umyć zęby po przebudzeniu - przed śniadaniem, czy może jednak po nim. Dr Shaadi Manouchehri podkreśla, że ma to kluczowe znaczenie dla ochrony szkliwa. Błąd, który wielu z nas popełnia, może prowadzić do problemów zdrowotnych. Dr Manouchehri zaleca, aby nigdy nie myć zębów po śniadaniu. Lepiej jest szczotkować je przed jedzeniem, bo wtedy usuniemy bakterie, które nagromadziły się w nocy. Czyszczenie zębów po posiłku może prowadzić do uszkodzenia szkliwa.

Nie myj zębów tuż po wypiciu kawy

Podobnie, dr Manouchehri podkreśla, że mycie zębów tuż po wypiciu kawy jest szkodliwe. Zaleca, aby odczekać co najmniej 30-60 minut po wypiciu tego napoju i dopiero sięgnąć po szczoteczkę i pastę. Gdy chcemy natychmiast odświeżyć oddech, lepiej przepłukać jamę ustną płynem lub wypić wodę. Kwasy zawarte w kawie mogą przyczyniać się do erozji szkliwa, co w konsekwencji prowadzi do przebarwień i żółknięcia zębów.

Dlaczego nie należy myć zębów tuż po kawie?

Picie kawy ze względu na jej kwaśny odczyn (pH) może szkodzić zębom. W tym środowisku bakterie namnażają się znacznie szybciej, co może doprowadzić do próchnicy. Kawa powoduje, że na zębach tworzy się nalot. Dzięki temu bakterie znacznie łatwej osadzają się na zębach. Poza tym duża zawartość ciemnych barwników w kawie powoduje, że mogą przybierać żółty odcień.

Dlatego eksperci zalecają, zalecają by umyć zęby przed wypiciem porannej kawy. Chodzi o zawarte w niej kwasy, które mogą niszczyć szkliwo. Gdy zęby są umyte rano i nie mają nalotu, są również mniej podatne na przebarwienia.