Najgorsze dodatki do herbaty. Nigdy takiej nie pij, bo sobie zaszkodzisz
Jesienne długie wieczory nie obędą się bez kubka ulubionej herbaty. I tak jak w przypadku kawy, podobnie tutaj często niszczymy dobroczynne działanie naparu szkodliwymi lub zbędnymi dodatkami. Sprawdź, czego unikać.
15.10.2023 14:12
Herbata jest bogatym źródłem polifenoli, które wykazują silne działanie antyoksydacyjne, ponadto obniża poziom złego cholesterolu, a także wspiera zdrowie naczyń krwionośnych i chroni przed miażdżycą. Niektóre herbaty, zwłaszcza ziołowe, mogą wspomagać trawienie i łagodzić dolegliwości żołądkowe. Natomiast herbata zielona zawiera związki wspierające spalanie tłuszczu i przyspieszające metabolizm. Herbaty zawierają kofeinę, która może poprawić skupienie i pobudzić energetycznie, ale jest jej mniej niż w kawie. Warto jednak pamiętać, by nie przesadzać z ilością spożywanej herbaty i unikać niektórych dodatków, które mogą zmniejszyć korzyści zdrowotne herbaty.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Jakich dodatków do herbaty unikać? Przede wszystkim cukier
Jednym z najgorszych dodatków jest sztuczny syrop słodzący ze sklepu. W przeciwieństwie do tych domowych sklepowe specyfiki są faszerowane dodatkami spożywczymi, barwnikami i dosładzane potężnymi ilościami cukru. Z samym cukrem również trzeba uważać - to puste kalorie. Nie sposób wymienić pełną listę negatywów wynikających ze spożywania cukru, natomiast wspomnijmy, że uzależnia, przyczynia się do wzrostu masy ciała i problemów z układem krwionośnym.
Zobacz także
Często stosujemy miód jako naturalny zamiennik cukru w herbacie. Ma mniej kalorii, jest skarbnicą zdrowia. Ważne jednak, by nie dodawać miodu do gorącej herbaty, ponieważ w wysokiej temperaturze "płynne złoto" traci wiele właściwości zdrowotnych. Najlepiej dodawać go do naparu, który ma około 40 st. C.
Herbata z cytryną. Czyste zło?
Wiele już zostało powiedziane na temat herbaty z cytryną. Zapewne większość słyszała o tym, że napar z tym dodatkiem zawiera cytrynian glinu - substancję toksyczną zwłaszcza dla mózgu. Glin rzeczywiście nie działa korzystanie na organizm. Jest asymilowany przez wątrobę, a następnie wydalany przez nerki. W nadmiarze negatywnie wpływa na pracę układu nerwowego, upośledzając nawet pracę mózgu.
W suszu herbaty jest glin. Ten jednak nie rozpuszcza się w wodzie, więc nie jest szkodliwy dla człowieka, ponieważ cały czas "tkwi" w suszu (stąd zaleca się wyjmowanie torebki przed rozpoczęciem picia herbaty). Jeśli jednak dołożymy plasterek cytryny do szklanki, w której jeszcze tkwi torebka z suszem, glin przekształca się w cytrynian glinu. Przedostając się do naparu, może być szkodliwy, jednak tylko wtedy, kiedy wypijany jest w nadmiarze. Najlepiej więc dodawać cytrynę do herbaty, w której nie ma już torebki.
Czu herbata z mlekiem jest zdrowa?
I tak, i nie. Niegdyś uważało się, że spożywanie bawarki wzmaga laktację, natomiast dzisiaj wiadomo już, że herbata z mlekiem nie wykazuje właściwości mlekopędnych. Istnieją również badania, według których dodatek mleka w czarnej herbacie niweluje działanie obecnych w niej antyoksydantów, które wzmacniają odporność organizmu, a także zapobiegają jego uszkodzeniom na poziomie komórkowym.