Najlepsza zupa gulaszowa wychodzi z babcinego przepisu. Podstawą są 2 rodzaje mięsa
Ostatnio miałam mniej czasu na gotowanie, więc postanowiłam przygotować zupę gulaszową od razu na dwa dni. Wyszła gęsta, sycąca; w zupełności wystarczyła zamiast pierwszego i drugiego dania. Receptura mojej babci okazała się, jak zwykle, niezawodna.
Nie ma mowy o dobrej gulaszowej bez sporej ilości mięsa i papryki. Te dwa składniki mają największy wpływ na jej unikalny smak. Jest tak sycąca, że nie będziesz musiał robić drugiego dania. Tradycyjnie zupa gulaszowa jest przyrządzana z wołowiny, lecz nie jest to jedyne dobre rozwiązanie.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Najlepsze flaczki z boczniaków. Rozgrzewająca zupa dla całej rodziny
Jakie mięso do zupy gulaszowej?
Moja babcia miała swój sposób na zupę gulaszową. Zawsze łączyła dwa rodzaje mięsa. Sięgała bowiem po wołowinę i wieprzowinę. Takie połączenie sprawia, że zupa ma głębszy smak, a jednocześnie jest bardziej delikatna.
Mięso należy najpierw pokroić na małe kawałki i podsmażyć. Można to zrobić na smalcu, uważanym przez Węgrów za idealny tłuszcz dla tej potrawy, ale równie dobrze sprawdzi się olej czy masło.
Papryka jest niezbędna
Zupa gulaszowa to zdecydowanie najbardziej "mięsna" zupa, ale jej smak tworzą także warzywa. Nie może w niej zabraknąć papryki — najlepiej wybrać je w różnych kolorach, tj. czerwoną, żółtą oraz zieloną.
Cebula, ziemniaki i marchew to kolejne istotne dodatki. Choć zdarza się, że niektórzy dodają pieczarki, moja babcia nigdy tego nie robiła. Istotne jest także to, by mocniej przyprawić zupę. Mdła gulaszowa zupełnie traci swój charakter. Powinna być wyrazista, dlatego nie żałuj do niej ziół i przypraw. Sprawdzi się majeranek, rozmaryn oraz tymianek, a także słodka i ostra papryka, ziele angielskie oraz listki laurowe.
Zupa gulaszowa według przepisu mojej babci
Składniki:
- 300 g mięsa mieszanego - wołowina (łopatka, udziec, zrazowa) i wieprzowina (łopatka, szynka, karczek),
- 3 ziemniaki,
- cebula,
- czerwona i żółta papryka,
- marchewka,
- 5 szklanek bulionu,
- 500 ml passaty pomidorowej,
- sól, pieprz, słodka i ostra papryka, inne ulubione przyprawy,
- 2 liście laurowe,
- kilka kulek ziela angielskiego,
- 3 łyżki masła, oleju lub smalcu,
- ząbek czosnku,
- natka pietruszki.
Sposób przygotowania:
- Mięso pokrój na średniej wielkości kawałki, posyp mąką i podsmaż na tłuszczu, aż się zarumieni z każdej strony.
- Paprykę i marchewkę pokrój w kostkę, cebulę poszatkuj, a czosnek przeciśnij przez praskę.
- Podsmaż warzywa na patelni, aż lekko zmiękną.
- Zagotuj bulion, przełóż do niego mięso i podsmażone warzywa. Dodaj ziele angielskie i liście laurowe. Gotuj przez ok. 30 minut.
- W tym czasie ziemniaki obierz, pokrój w kostkę i wrzuć do zupy na ostatnie 20 minut gotowania.
- Na koniec dodaj passatę pomidorową, przyprawy i gotuj całość jeszcze przez 15 minut.
- Podawaj zupę posypaną natką pietruszki.
Zupa powinna być gęsta i aromatyczna. Często serwuje się ją z drobnym makaronem, jednak babcia uważała, że najlepszym dodatkiem jest świeży chleb. Zawsze też podawała ją z zieleniną, na przykład z natką pietruszki.