PoradyZamiast soli wrzucam do ziemniaków dwa listki. Są o niebo lepsze

Zamiast soli wrzucam do ziemniaków dwa listki. Są o niebo lepsze

Kiedyś ugotowanie ziemniaków bez soli uchodziło za kulinarną wpadkę. Dziś już wiadomo, że tę przyprawę warto ograniczać i nie zawsze jest potrzebna. Smak warzyw można podkręcić też w inny sposób, by były niezwykle aromatyczne.

Ziemniaki gotujemy co najmniej kilka razy w tygodniu
Ziemniaki gotujemy co najmniej kilka razy w tygodniu
Źródło zdjęć: © Adobe Stock

Gotowane ziemniaki to wciąż najpopularniejszy dodatek do obiadu. Przygotowujemy je często, nawet kilka razy w tygodniu, a nasi przodkowie wręcz nie wyobrażali sobie bez nich głównego posiłku w ciągu dnia. Jednak nie wszyscy gotują ziemniaki prawidłowo. Jeśli nie chcesz popełnić błędu, zobacz, jak je przyrządzić, by nie straciły swoich wartości odżywczych, ale były smaczne.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Ziemniaki po bombajsku. Są tak pyszne, że nie trzeba do nich niczego więcej

Kiedy nadmiar soli szkodzi

Ziemniaki wystarczy obrać, zalać wodą, posolić i ugotować do miękkości. Czy jednak zawsze trzeba tak robić? Nie, zwłaszcza wtedy, kiedy ograniczamy sól. Jej nadmiar w posiłkach jest szkodliwy. I to wcale nie jest dobry argument, że do ziemniaków dodaje się jej niewiele.

Sól jest w większości przetworzonych produktów, dodajemy ją też do praktycznie każdego dania, a ziarenko do ziarenka... Łatwo przekroczyć zalecaną normę, a według WHO jest to tylko 5 g, czyli niepełna łyżeczka na dzień. Soli trzeba używać rozważnie — zwłaszcza przy nadciśnieniu, nadwadze, skłonności do opuchnięć.

Jak ugotować ziemniaki bez soli?

Ziemniaki, tak jak inne warzywa, można ugotować bez soli. To tylko kwestia przyzwyczajenia, bo jeśli od lat jemy je w słonym wydaniu, bez tej przyprawy wydają się dość mdłe. Jednak ich smak można podkręcić nawet bez tych ziarenek.

By kartofle zyskały więcej aromatu, do garnka z wodą, w którym będą się gotowały, trzeba dodać przyprawy i zioła. Nadają się oczywiście świeże, nawet lekko zwiędnięte gałązki natki pietruszki czy koperku, ale też warto wykorzystać rozmaryn oraz tymianek. Najlepiej jednak sprawdzą się przyprawy, tj. czarny pieprz, liście laurowe, ziele angielskie, kozieradka czy lubczyk, który nadaje ziemniakom rosołowy posmak.

Zioła stopniowo oddają swój aromat, więc aby nie wyparował, trzeba gotować ziemniaki pod przykrywką. Można je też przygotować z dodatkiem innych warzyw, na przykład marchewki, cebuli czy selera.

ziemniakiugotowane ziemniakisól

Wybrane dla Ciebie