PoradyNajzdrowszy polski miód. Wspomaga serce, wątrobę i nerki

Najzdrowszy polski miód. Wspomaga serce, wątrobę i nerki

Miód nawłociowy jest produktem jedynym w swoim rodzaju. Jego właściwości są absolutnie wyjątkowe, ale pszczelarze mogą z niego korzystać tylko do pewnego stopnia. Dlaczego? Wszystko wyjaśniamy w tym artykule!

Miód nawłociowy - jedyny w swoim rodzaju
Miód nawłociowy - jedyny w swoim rodzaju
Źródło zdjęć: © Canva.com

13.08.2023 | aktual.: 13.08.2023 13:50

O tym, że miód to zdrowotne płynne złoto, wiedzieli już starożytni. Chociaż z dobrodziejstw tego naturalnego produktu korzystali zarówno Egipcjanie, jak i Grecy, to najstarsze znalezione naczynie z miodem odnaleziono w okolicach Tbilisi w Gruzji. Datowanie wskazuje na... pięć i pół tysiąca lat wstecz.

Dzisiaj, w dobie wszechobecnej chemii, przetworzonej żywności i genetycznie modyfikowanych upraw, miód powinien być doceniany jeszcze bardziej. A nie ma lepszego przykładu naturalnego lekarstwa, niż miód nawłociowy. Jest on produktem unikatowym nie tylko ze względu na posiadane właściwości prozdrowotne, ale również ze względu na to, jak powstaje.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Miód nawłociowy należy nie tylko do człowieka

Polska mimoza, złotnik, złota dziewica. Nazw nawłoci pospolitej nie brakuje, ale wszystkie odnoszą się do tego samego, zdrowego gatunku rośliny. Co ciekawe, cały miód, który z niej powstaje, pochodzi z naturalnych łąk, bo Unia Europejska zakazała upraw nawłoci.

Europejskie regulacje nie są jedyną przeszkodą dla dystrybucji miodu nawłociowego. Ponieważ roślina ta kwitnie w momencie, w którym pszczoły przygotowują się do okresu zimowego, duża część miodu nie może zostać zebrana - stanowi bowiem niezbędny dla pszczół pokarm. To wszystko sprawia, że miód nawłociowy jest nieco droższy od innych rodzajów. Cenę wynagradzają za to jego niesamowite właściwości.

Właściwości prozdrowotne miodu nawłociowego.

Żółty kolor, słodki, lekko kwaskowaty smak miodu nawłociowego to nie jedyne cechy charakterystyczne tego produktu. Poza nimi miód z polskiej mimozy wyróżnia jeszcze niebywały wpływ na ludzki organizm, potęgowany przez obecne w nim flawonoidy: rutynę i kwercetynę, a także garbniki, kwasy organiczne i olejki eteryczne.

Siew i sztuczne uprawy nawłoci są w UE zakazane
Siew i sztuczne uprawy nawłoci są w UE zakazane© Canva.com

Za sprawą tych substancji miód nawłociowy wzmacnia naczynia krwionośne, zapobiega chorobom serca i jest pomocy w infekcjach dróg moczowych i oddechowych. Na tym, rzecz jasna, zalety pszczelego wyrobu się nie kończą. Jest on też bogatym źródłem witamin i substancji bakteriobójczych.

Najbardziej cenioną cechą miodu nawłociowego jest wsparcie w leczeniu kamicy nerkowej i wpływ na regulowanie ciśnienia. Doskonałym pomysłem jest wpisanie tego miodu w jesienno-zimowy jadłospis, ponieważ badania wykazały jego antybakteryjne i przeciwzapalne działanie. W tym miejscu warto zaznaczyć, że jak każdy miód, nawłociowy również jest wrażliwy na temperaturę, dlatego mieszanie go z gorącą herbatą niweluje wszystkie jego właściwości prozdrowotne. Więcej na ten temat przeczytasz w innym naszym artykule.

Wybrane dla Ciebie