Nasze mamy i babcie w PRL‑u piły je na potęgę. Dziś znów wracają do łask
22.03.2024 21:16
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Każde dziecko wychowane w PRL-u pamięta mamę pijącą ziołowe herbatki. Ciepły napar nie tylko rozgrzewał od środka, ale też dbał o włosy, skórę i paznokcie. To naturalny suplement diety, który przeżywa swój renesans. Jakie herbatki warto pić?
Polacy znajdują się w czołówce krajów o najwyższym spożyciu suplementów diety. Łykamy je na potęgę, nie zastanawiając się, czy organizm naprawdę ich potrzebuje. Największą popularnością cieszą się preparaty ukierunkowanie na skórę, włosy i paznokcie.
Zobacz także
Nie od dziś wiadomo, że włosy i skóra trzeba odżywić od wewnątrz. Nie musisz wydawać kilkudziesięciu złotych, żeby cieszyć się piękną cerą czy błyszczącymi włosami. Sięgnij po ziołowe herbatki. Działają niczym najlepszy suplement diety. Wiedziały o tym już nasze mamy i babcie, które piły je na potęgę. Jakie zioła będą najlepsze?
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Herbatki ziołowe wracają do łask
W czasach PRL-u herbata rumiankowa była prawdziwym hitem wśród kobiet. Parzono ją niemal codziennie, zwykle przed snem, bowiem działał kojąco i ułatwiał zasypianie. Napar z rumianku poprawiał trawienie, działał przeciwbólowo, przeciwrozkurczowo i przeciwzapalnie, a także oczyszczał organizm z nadmiaru toksyn i podkręcał metabolizm.
Rumianek ma szereg zastosowań w kosmetyce. Ostudzona herbatka z rumianku służyła jako tonik o właściwościach nawilżających i rozjaśniających, a także domowa płukanka do blond włosów. Torebki zaparzonego rumianku traktowano niczym współczesne płatki pod oczy. Rumianek zmniejszał opuchliznę i zasinienia pod oczami.
Opakowanie suszonych koszyczków rumianku kosztuje od 5 do 15 złotych. To tani, ekologiczny i skuteczny sposób na poprawę zdrowia i urody. Niestety, herbatka z rumianku nie jest dla każdego. Roślina wykazuje silne działanie alergizujące i wchodzi w reakcję z niektórymi lekami. Jeśli zauważysz, że na twojej skórze pojawiła się czerwona wysypka i dopadły cię duszności, to znak, że możesz mieć uczulenie na rumianek.
Jakie zioła poprawiają urodę?
Pokrzywa to kolejna roślina o działaniu upiększającym i prozdrowotnym. Herbatka z pokrzywy to źródło flawonoidów i soli mineralnych, które pozytywnie oddziałują na włosy, skórę i paznokcie. Napar z pokrzywy działa moczopędnie i detoksykująco. Pozbywa się nadmiaru wody z organizmu, a co za tym idzie, redukuje widoczność cellulitu. Ze względu na wysoką zawartość żelaza warto pić ją przy zaburzeniach miesiączkowania czy anemii.
Jeśli chcesz przyśpieszyć wzrost włosów i paznokci, sięgnij po skrzyp polny. To popularna roślina, która porasta łąki i pola. Herbatka ze skrzypu polnego to źródło wielu cennych pierwiastków i witamin, które przyśpieszają wzrost włosów i paznokci. Skrzyp polny można wykorzystać do przygotowania domowej wcierki do włosów, która ograniczy przetłuszczanie skóry głowy i wzmocni cebulki włosowe.