Nie jesteś skazany na zupę i sos. Oto najlepsze przepisy na kurki
Żółto-pomarańczowe grzyby o niepowtarzalnym smaku i aromacie od wieków goszczą na polskich stołach, o czym możemy przekonać się, przeglądając dawne książki kucharskie, choćby legendarnej Lucyny Ćwierczakiewiczowej. Kurki można wykorzystać na wiele pysznych sposobów. Oto kilka ciekawych podpowiedzi…
27.07.2024 10:37
Kurki w śmietanie
Pyszny dodatek do ryżu czy makaronu. Proste danie świetnie smakuje również z kromką świeżego, chrupiącego chleba.
Do jego przygotowania potrzebujemy około pół kilograma świeżych kurek. Na początku należy oczyścić je z piasku i pozostałości leśnej ściółki. Najlepiej robić to na sucho, miękką szczoteczką i małym nożykiem. Można też zastosować patent naszych babć, czyli wrzucić grzyby do miski, zasypać mąką pszenną i drobną solą, a następnie zalać zimną wodą. Po przepłukaniu pod bieżącą wodą powinny być pozbawione wszelkich zanieczyszczeń. Kurek nie należy jednak długo moczyć, gdyż staną się gumowate.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Oczyszczone grzyby kroimy na mniejsze kawałki. Cebulę drobno siekamy i szklimy na maśle, po czym dodajemy kurki, smażymy, aż zaczną się rumienić. Dodajemy śmietanę 30-procentową (200 ml), doprawiamy solą oraz świeżo zmielonym pieprzem. Dusimy na wolnym ogniu przez 5 minut. Danie podajemy posypane posiekaną natką pietruszki.
Zupa kurkowa
Potrawa bardzo popularna zwłaszcza na Podlasiu, choć zupę z kurek jada się także w innych regionach Polski. Jak ją przyrządzić?
Kilka ziemniaków (4-5) kroimy w kostkę i gotujemy w osolonej wodzie. Następnie kroimy oczyszczone kurki (500 g) na dość duże kawałki i podduszamy na maśle (pół kostki). Gotujemy lub podgrzewamy wywar, warzywny albo mięsny, np. z kaczki i indyka (2 litry), wsypujemy garść kaszy pęczak, a po kwadransie ugotowane ziemniaki oraz kurki. Gotujemy jeszcze kilka minut, doprawiamy solą i pieprzem, a na koniec zaprawiamy kwaśną śmietaną (pół szklanki). Zupę kurkową serwujemy obficie posypaną posiekaną natką pietruszki.
Pasta z kurek
Szukasz oryginalnego dodatku do chleba, bagietki, grzanki czy tosta? Przyrządź pastę z kurek.
Na początku gotujemy na twardo cztery jajka. Następnie podsmażamy na maśle klarowanym drobno pokrojoną cebulę, a gdy się zeszkli, dodajemy oczyszczone kurki (300-400 g). Podsmażamy kilka minut, aż grzyby puszczą sok i częściowo znów go wchłoną. Do przestudzonych kurek z cebulą dokładamy posiekane jajka i wszystko blendujemy na dość gładką masę. Na koniec możemy dodać serek śmietankowy albo ricottę (łyżka). Doprawiamy solą, pieprzem, gałką muszkatołową (szczypta), ewentualnie świeżymi ziołami, np. posiekanym rozmarynem czy koperkiem. Mieszamy, po czym schładzamy, przynajmniej godzinę, w lodówce.
Risotto z kurkami
Słynna włoska potrawa jest ceniona za kremową konsystencję oraz smak, który zawdzięcza rozmaitym dodatkom. W risotto świetnie sprawdzą się także rodzime kurki.
Grzyby (400 g) czyścimy, kroimy na mniejsze kawałki i podsmażamy na maśle. Na osobnej patelni szklimy drobno posiekaną cebulę i czosnek (2 ząbki), po czym dodajemy ryż arborio, idealny do risotto (300 g). Smażymy chwilę, a gdy ryż stanie się szklisty, dolewamy białe wino (100 ml), mieszamy, aż odparuje. Następnie dolewamy stopniowo bulion warzywny (1,5 l), cały czas mieszając – ryż powinien wchłonąć cały płyn. Dodajemy kurki, masło (50 g) oraz starty parmezan (100 g). Doprawiamy solą i pieprzem. Po 2-3 minutach podajemy, posypując danie parmezanem.
Kurki na grzance z jajkiem poszetowym
Smakowity pomysł na przekąskę albo przystawkę, którą zaserwujemy na domowym przyjęciu.
Kurki (300 g) czyścimy, większe kroimy na kawałki. Czosnek (2 ząbki) drobno siekamy, podsmażamy na maśle klarowanym, po czym dodajemy grzyby i smażymy jeszcze 5 minut. Chleb (4 kromki) opiekamy w tosterze lub na patelni. Przygotowujemy jajka w koszulce (4) – gotujemy w garnku litr wody i zakwaszamy ją 2 łyżkami octu lub soku z cytryny, mieszamy, by uzyskać wir, w środek którego wlewamy jajko, przestajemy mieszać i gotujemy przez 3 minuty, a następnie wyjmujemy delikatnie łyżką cedzakową i odsączamy na ręczniku papierowym. Na każdą kromkę chleba wykładamy porcję kurek, a na wierzch jajko. Doprawiamy solą i pieprzem, posypujemy posiekanym szczypiorkiem.