Nie kurczak czy indyk. Jesienią Polacy na kilogramy kupują to mięso
Listopadowe święta to nie tylko czas zadumy, pamięci i patriotycznych uniesień. Kilka dodatkowych dni wolnego zachęca do rodzinnych spotkań z dalszą rodziną. A jak odwiedziny, to i obiad. Klasyczne schabowe czy pieczony kurczak już na niewielu z nas robią wrażenie. Naturalnie chcesz przygotować na obiad coś ekstra. Warto zdecydować już teraz, bo prawdziwe rarytasy są tylko na zamówienie.
28.10.2024 09:18
Amerykanie mają indyka na Święto Dziękczynienia, więc my także chcemy mieć naszą tradycyjną polską potrawę. Na Kujawach i w Wielkopolsce już od dawna na stołach "na świętego Marcina króluje gęsina". Okazuje się, że potrawa przestaje być już tylko regionalnym przysmakiem.
Dlaczego jesienią jest sezon na gęsinę?
Okazuje się, że popyt na gęsinę w listopadzie nie jest przypadkowy. Jesienią mięso tych ptaków jest najsmaczniejsze i najzdrowsze.
– Sezon na jajka mamy od stycznia do czerwca, wtedy wylęgają się pisklaki. Wówczas jest najlepszy czas. Teraz, jak jest chłodniej, gęsi lepiej się tuczą, mają najlepszy okres do wzrostu. Wytwarza się tłuszczyk sadełkowy, który jest bardzo zdrowy – mówi Marzena Kordylas, kierowniczka fermy gęsi w Kołudzie Wielkiej w rozmowie z nto.pl.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Bogactwo kwasów omega-3 i omega-6 jest pożywką dla mózgu i dba o prawidłową pracę serca. Z kolei pełnowartościowe białko to złoto dla osób aktywnych fizycznie. Odpowiada nie tylko za przyrost mięśni, przede wszystkim jest podstawowym budulcem tkanek, co jest bardzo korzystne także dla osób starszych. Witaminy zawarte w dobrej jakości mięsie podnoszą odporność organizmu, tłuszcz rozgrzewa i działa antybakteryjnie. Czy może być coś lepszego na pierwsze jesienne przymrozki?
Po ile gęsina? Dostępność i ceny mięsa
W fermie pani Marzeny Kordylas telefony z zamówieniami na gęsinę rozbrzmiewają już podczas wakacji. W marketach z pewnością mięso będzie dostępne znacznie dłużej, jednak najbardziej wartościowe pochodzi z hodowli, w których pracownicy dbają o komfort ptactwa i odpowiednią paszę.
Ceny w marketach za tuszkę gęsiny zaczynają się od 20 zł za kilogram. Za pierś zapłacisz ok. 40 zł za kilogram. Decydując się na mięso od gospodarza, musisz liczyć się z ceną od 40 do 70 za kilogram. Średnio tuszka gęsi, czyli wypatroszony ptak z podrobami, waży ok. 5 kilogramów.
Jak przygotować gęsinę? Inspiracje kulinarne
W kuchni wielkopolskiej gęsinę tradycyjnie podaje się z kapustą modrą i pyzami. Najczęściej są to pieczone udka i piersi, często w towarzystwie jabłek, doprawione majerankiem. Do gęsiny pasują także szare kluski, czyli takie, które zrobisz z surowych ziemniaków, czy zasmażana kapusta z grzybami. Możesz zdecydować się także na bardziej nowoczesną wersję z pieczonymi śliwkami lub żurawiną.
Pieczone gęsie udka z czosnkiem i przyprawami są łatwe do przygotowania i zawsze smakują dobrze. Jedna uwaga – muszą być podawane prosto z pieca. Upieczone wcześniej i podgrzane w piekarniku zrobią się twarde.
Przed wstawieniem do pieca warto zamarynować mięso. Możesz użyć oleju i klasycznej mieszanki ziołowej z majerankiem, tymiankiem, natką pietruszki. W przypadku pieczonej piersi z gęsi polecam marynowanie w kompocie owocowym i czerwonym winie.