Gdy na obiad podaję udka, wszyscy się zachwycają. Nie wierzą, że nie są z kurczaka
Danie to wygląda jak klasyczne udka z kurczaka. Za każdym razem, gdy je podaję i mówię, czego użyłam, to nikt mi nie wierzy. Wszyscy są przekonani, że to są udka z kurczaka. Ja jednak używam innego rodzaju drobiu, które kiedyś święciło tryumfy popularności. Gęsina świetnie sprawdza się w kuchni.
04.11.2023 | aktual.: 20.03.2024 11:20
Gęsina królowała na stołach władców i szlachty w dawnych czasach. Później jednak wiele gospodyń od niej odeszło i dopiero niedawno zaczęła wracać do łask. Częściej jednak wybieramy kurczaka lub kaczkę, z których przygotowujemy najróżniejsze dania. Na nasze stoły trafiają na przykład udka, które cieszą się ogromną popularnością. Odpowiednio przygotowane są aromatyczne i chrupiące. Możemy też przygotować indycze udka, które będą o wiele większe. Jednak ja często podaję udka z gęsi.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Czy gęsina wymaga specjalnego przygotowania?
Niegdyś gęsi hodowane były w różnych domach: w biednych chatkach oraz przy bogatych posiadłościach. Nasi przodkowie często się zajadali ich mięsem, bo zwierzęta te były odporne na choroby i bez problemu znosiły nawet najtrudniejsze warunki atmosferyczne. Podczas przygotowania gęsiny trzeba zwrócić uwagę na kilka kwestii.
Oto najważniejsze zasady:
- gęś warto wcześniej zamarynować,
- piecze się ją w temperaturze 160 stopni Celsjusza, ale nieco dłużej niż kurczaka,
- mięsa nie nakłuwa się podczas pieczenia,
- nie odgrzewa się gęsiny, bo będzie twarda.
Jak zrobić udka z gęsi?
Składniki:
- 4 gęsie udka,
- główka czosnku + 3 ząbki,
- 2 gałązki tymianku,
- łyżeczka majeranku,
- sól,
- pieprz.
Sposób wykonania:
- Na samym początku myję udka. Następnie nacieram je majerankiem od środka, a na zewnątrz przeciśniętymi przez praskę i zmieszanymi z solą trzema ząbkami czosnku.
- Wkładam gęś do naczynia żaroodpornego. Co ważne, gęsina musi być ułożona tak, by skórka dotykała dna naczynia. Wstawiam wszystko do lodówki na całą noc.
- Pół godziny przed pieczeniem wyciągam mięso z lodówki.
- Główkę czosnku kroję na pół i wkładam do udek, dodaję dwie gałązki tymianku.
- Piekę udka przez 2,5 godziny w temperaturze 160 stopni Celsjusza. Gdy minie połowa czasu, przerzucam je na drugą stronę.
- Pół godziny przed końcem zdejmuję pokrywkę z naczynia żaroodpornego.