Nie mijaj obojętnie tych owoców w sklepie. Wzmacniają serce i odporność
Chociaż kojarzy się przede wszystkim z dodatkiem do mięs i serów, żurawina powinna gościć w naszych domach jeszcze częściej. Warto skorzystać z trwającego sezonu i dostępności w marketach. Ma dobroczynne właściwości.
03.11.2023 | aktual.: 17.01.2024 15:10
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Jeśli zastanawiasz się nad tym, czy warto kupić świeżą żurawinę, przestań się wahać. Niepozorne, czerwone kulki, przypominające nieco wiśnie bez ogonków, znane są ze swoich właściwości wspierający pracę nerek i układu moczowego. Sok z żurawiny będzie świetnym boosterem w codziennej diecie. Zobacz, dlaczego warto po niego sięgać.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Zdrowotna moc żurawiny
Świeże owoce żurawiny aż w 87 proc. składają się z wody. Dzięki temu są niskokaloryczne - w 100 gramach znajduje się zaledwie 46 kcal. Sok z tych owoców to znakomite źródło witaminy C i E. Sok żurawinowy zawiera również duże ilości witamin K1, B1, B2, B6 oraz miedzi. Nie brakuje w nim też innych składników, takich jak antocyjany, flawonole, taniny oraz różne kwasy organiczne, takie jak kwas cytrynowy, chinowy, ursolowy i benzoesowy. To właśnie te składniki nadają żurawinie jej charakterystyczny kwaśny smak. Sok żurawinowy jest także bogatym źródłem polifenoli, które, podobnie jak witaminy C i E, działają jako silni przeciwutleniacze, neutralizując wolne rodniki i opóźniając procesy starzenia organizmu.
Po żurawinę i przygotowany z niej sok powinniśmy sięgać, gdy borykamy się z przeziębieniem, infekcją bakteryjną zakażeniem grzybicznym przewodu pokarmowego i dróg moczowych, spowodowanych obecnością drożdżaków z rodzaju Candida czy też zaburzeniach trawienia. Przeciwutleniacze takie jak witamina C i E oraz kwercytyna i proantocyjanidyny zawarte w żurawinie pomagają zapobiegać rozwojowi chorób serca oraz nowotworów, opóźniają także procesy starzenia się organizmu.
Żurawina w walce z infekcjami
Wyniki badań wykazały, że kobiety, które codziennie przez 6 miesięcy piły dużą szklankę (300 ml) soku z żurawiny, miały o 58 proc. mniej bakterii w swoim moczu. Ponadto, u kobiet, które cierpiały na zapalenie dróg moczowych, częstotliwość stosowania antybiotyków w celu leczenia była o połowę mniejsza w grupie, która przyjmowała sok z żurawiny w porównaniu do grupy, która go nie stosowała.
Owoce i sok z żurawiny zawierają polifenole, takie jak proantocyjanidyny (OPC), flawonole i kwercetyna. Te związki, zwłaszcza OPC, mają właściwości przeciwbakteryjne. Uniemożliwiając bakteriom przywieranie się do wyściółki pęcherza i dróg moczowych, dzięki czemu bakterie nie mogą pozostawać w tych miejscach i są usuwane, co uniemożliwia rozwijanie się infekcji.